Irak Cumhurbaşkanı Yardımcısı Haşimi Halepçe'de

Irak Cumhurbaşkanı Yardımcısı Haşimi Halepçe'de

Halepçe Katliamında Ölenleri Anmak ve Bölgede Yaşayanları Ziyaret İçin Süleymaniye'nin Halepçe Kentine Gelen Irak Cumhurbaşkanı Yardımcısı Tarık El Haşimi, Bölgedeki Köyleri Ziyaret Ederek Temaslarda Bulundu.

Irak Cumhurbaşkanı Yardımcısı Haşimi Halepçe'de

Halepçe katliamında ölenleri anmak ve bölgede yaşayanları ziyaret için Süleymaniye'nin Halepçe kentine gelen Irak Cumhurbaşkanı Yardımcısı Tarık El Haşimi, bölgedeki köyleri ziyaret ederek temaslarda bulundu.

Irak Cumhurbaşkanı Yardımcısı Haşimi, Halepçe katliamından zarar gören vatandaşlara unutulmadıklarını hissettirmek için bugün Halepçe'ye bir ziyaret düzenledi. Hükümetin, bölge halkına yardım elini uzatacağını ifade eden Haşimi, bölgede yaşayanların acısını paylaştığını ve hayatını kaybedenler için Allah'tan rahmet dilediğini söyledi. Haşimi, katliamdan sorumlu olduğu kesinleşen ve haklarında idam kararı bulunanların cezalarının infazının gerekli mercilerce bir an önce onaylanmasını talep ettiğini

açıkladı. Hem Halepçe halkına hem de güvenlik gerekçesiyle bölgeye göç etmiş insanlara seslenen Haşimi, "Burada yaşadığınız sorunlara tanık oluyorum. İstek ve sorunlarınızı dinleyerek, sizlere yardımcı olacağız. Burada kalarak, zorluklar çekmenizi biz de istemiyoruz. Fakat bilinen bir gerçek var ki, Bağdat ve çevresi de güvenli değil. Bu sebeple kesin dönüşünüz şu an için mümkün değil. Süleymaniye Valisi ile yaptığım görüşmede, yapılan tüm hizmetlerin ve gerçekleştirilen tüm yardımların Kürtler ve

Araplar arasında eşit paylaştırılacağı söylenmiştir" dedi.

Hükümetin bayramdan önce serbest bırakacağını açıkladığı, fakat halen tutuklu bulunan insanlar için üzgün olduğunu ifade eden Haşimi, Irak hapishanelerinden ABD'li yetkililerin sorumlu olduğunu ve bunların doğru kararlar vermesini umduğunu kaydetti.

Bölge halkının yokluklar içinde yaşadığını gören Haşimi, "Kürtler, Araplar, Şii'siyle Sünni'siyle savaştan büyük zarar gördü. Bu böyle kalamaz. Bölgeye yardım elinin uzanması için Cumhurbaşkanımız Sayın Celal Talabani ile görüşecek, elimden geleni yapacağım" diye konuştu.

Geçtiğimiz yıl idam edilen ve Saddam Hüseyin'in yakın akrabası olduğu bilinen "Kimyasal Ali" lakaplı Ali Hasan El Mecid'in sorumlusu olduğu Halepçe katliamında yaklaşık 4 bin 800 insan hayatını kaybetmişti.

(AT-MS-OYK-NÇ-D)

Kaynak: İHA