Irak Büyükelçişi Omran: "Problemin Çözümünden Umutluyum"

Irak Büyükelçişi Omran: "Problemin Çözümünden Umutluyum"

Irak'ın Ankara Büyükelçisi Sabah Omran, Türkiye ile Irak arasındaki problemin çözümünden umutlu olduğunu söyledi.

Irak Büyükelçişi Omran:

Irak'ın Ankara Büyükelçisi Sabah Omran, Türkiye ile Irak arasındaki problemin çözümünden umutlu olduğunu söyledi. Omran, "Türkiye ile Irak iki komşu ülke, problemin çözümünden umutluyum" dedi.


Kuveyt Milli Günü resepsiyonuna katılan Omran, iki ülkenin komşu olduğunu hatırlatarak, aradaki sorunların çözümünde umutlu olduğunu belirtti. Omran, yetkililerin çözüme dönük çabalarının sürdüğünü ve gerekli temasların yürütüldüğünü kaydetti.


TSK'nın Irak'ın kuzeyinde yürüttüğü sınırötesi kara harekatında yaralalan bazı PKK'lıların Irak hastanelerinde tedavi gördüğü iddialarının sorulması üzerine Omran, kendisinin bu konuda bilgisi olmadığını ifade etti.


Omran, Irak Cumhurbaşkanı Celal Talabani'nin Türkiye ziyaretiyle ilgili bir gelişme olmadığını belirtti.

-WİLSON: "5 KASIM'DAN BU YANA YAPTIKLARIMIZ ORTADA"-

Resepsiyona katılan ABD'nin Ankara Büyükelçisi Ross Wilson da, PKK'nın Türkiye, ABD ve Irak'ın ortak düşmanı olduğunu söyledi. Wilson, "5 Kasım'dan bu yana yaptıklarımız ortada" dedi.


Wilson, ABD Savunma Bakanı Robert Gates'in Ankara ziyaretiyle ilgili de ele alınacak konuların belli olduğunu ve askeri ve siyasi konularda görüş alışverişinde bulunulacağını kaydetti.


Kuveyt Milli Günü resepsiyonuna Omran ve Wilson'un yanı sıra, Sağlık Bakanı Recep Akdağ, Saadet Partisi Genel Başkanı Recai Kutan ve YÖK Başkanı Prof. Dr. Yusuf Ziya Özcan da katıldı.


(OLC/GB)

Kaynak: ANKA