Irak Başbakanı Nuri El Maliki'nin Mısır Ziyareti

Irak Başbakanı Nuri El Maliki'nin Mısır Ziyareti

Irak Başbakanı Nuri El Maliki, Arap Birliği Genel Sekreteri Amr Musa ile Görüşmesinin Ardından Düzenlediği Basın Toplasında, Arap Birliği ve Arap Dünyasının Irak İçerisinde Daha Etkin Rol Oynamasını İstedi.

Irak Başbakanı Nuri El Maliki'nin Mısır Ziyareti

Irak Başbakanı Nuri El Maliki, Arap Birliği Genel Sekreteri Amr Musa ile görüşmesinin ardından düzenlediği basın toplasında, Arap Birliği ve Arap dünyasının Irak içerisinde daha etkin rol oynamasını istedi.

Maliki ve Amr Musa, Arap Birliği Genel Sekreterliği'nde yaklaşık 2 saat görüşmede bulundu. Görüşmenin ardından Maliki ve Amr Musa basının karşısına çıkarak gazetecilerin sorularını yanıtladı. Sorular üzerine Irak Başbakanı Maliki, Arap dünyasının ve Arap Birliği'nin Irak içerisinde etkili bir politika yürüttüğünü fakat kendilerinin Arap Birliği'nin daha etkili olmasını istediklerini söyledi. Amr Musa ise Arap Birliği'nin Irak'a büyük önem verdiğini ifade etti.

Irak Başbakanı Nuri El Maliki, Irak'ta uygulanan güvenlik planın başarılı olup olmadığını soran bir gazeteciye, "Eğer Irak'ın içindeki durumu görürseniz, Irak çevresindeki güvenlik güçleri çok önemli rol oynuyor, güvenlik planı da bu nedenle geliştirildi. Biz Irak'ın içindeki hem güvenliği hem de durumu değiştirmeye ve geliştirmeye çalışıyoruz" diye konuştu. Maliki, Azamiye semtine yapılacak güvenlik duvarıyla ilgili dün güvenlik yetkililerinden bilgi aldığını ve duvarın yapılmasının durdurulduğunu

belirtti.

Şarm El Şeyh'te yapılacak olan Irak'a komşu ülkeler toplantısına resmi yada gayriresmi hiçbir grubun katılmayacağını açıklayan Maliki, "Çünkü bu toplantı hükümetler arası bir görüşmedir. Bu nedenle grupların katılımı söz konusu değil" diye konuştu.

Arap Birliği'nden bir Irak konferansı taleplerinin olmadığını ifade eden Maliki, Irak konusunu Arap Birliği bünyesinde devamlı konuştuklarını savundu. Maliki, Sünni grupların Irak'taki sürece katılımı konusunda bir soruya karşılık, "Irak'taki hükümette zaten gruplar var. Irak'taki politikaya tüm gruplar katılmış haldeler" dedi.

Arap Birliği Genel Sekreteri Amr Musa ise Arap Birliği'nin Sünniler konusunda spesifik bir çalışmadan ziyade Irak'ın geleceği içim genel bir çalışma yaptığını ve Arap Birliği'nin bu konuda başarılı olduğuna da inandığını ifade etti.

(MKF-EA-EA-SN-SN-D)

Kaynak: İHA