Irak Başbakanı Maliki'den Yeni Siyasi Plan

Irak Başbakanı Maliki'den Yeni Siyasi Plan

İktidarı Süresince Vaatlerini Bir Türlü Yerine Getiremeyen ve Ülke Çapındaki Saldırıları Durduracak Formülü Bir Türlü Bulamayan Başbakan Nuri El Maliki'nin, Yakın Tarihte Parlamento Dışındaki Kesimleri ve Silahlı Grupları Siyasi Sürece Kazandırmak Üzere Yeni Bir Plan Sunacağı Öğrenildi.

Irak Başbakanı Maliki'den Yeni Siyasi Plan

İktidarı süresince vaatlerini bir türlü yerine getiremeyen ve ülke çapındaki saldırıları durduracak formülü bir türlü bulamayan Başbakan Nuri El Maliki'nin, yakın tarihte parlamento dışındaki kesimleri ve silahlı grupları siyasi sürece kazandırmak üzere yeni bir plan sunacağı öğrenildi.

Başbakanlık kaynaklarına dayanan bilgilere göre, ülke çapında yaşanan kaotik duruma çare bulamadığı gerekçesiyle sık sık eleştiri oklarına hedef olan Maliki'nin, Mısır'ın Şarm El Şeyh kentinde gerçekleştirilen Uluslararası Irak Konferansı'nda alınan kararlar doğrultusunda, ulusal cephe oluşturmak için beş bölümden oluşan yeni planını yakında ortaya koyacağı ileri sürülüyor. Ele alınan planın, şiddetten bunalan Irak halkının taleplerine cevap vermesi hedeflenirken, hükümetin, siyasi grupları çözümde rol

almaya davet eden bir yapı içinde olacağı kaydediliyor. Irak'taki Türkmen parlamenterlerden Abbas El Beyati, Başbakan Maliki'nin, meclis dışındaki kesimleri ve silahlı grupları siyasi sürece kazandırmak üzere ortaya koymayı hedeflediği yeni planın, şartların siyasi sürece katılmalarına izin vermediği grupları siyasi sürece katmayı öngördüğünü ifade etti. Söz konusu planla ulusal uzlaşma sürecinin güçlendirileceği, hükümet karşıtı olmakla birlikte Irak halkına şiddet kullanmayan grupları kapsayacağını da

belirten Beyati, yeni planın bu gruplara siyasi karar süreçlerine katılma yolunu açacağını, bu çerçevede bakanlıklarda da reformlar yapılacağını anlattı.

Yeni planın, fiili olarak devam eden güvenlik planıyla birlikte işletileceği tahmin edilirken, Maliki'nin kendi fikri olan formülün, aynı zamanda milisler konusunda nihai adımların atılmasını da hızlandırabileceği düşünülüyor.

(SK-OYK-OYK-NÇ-D)

Kaynak: İHA