Irak Başbakan Yardımcısı Salih: "Türkiye'yi Örnek Alıyoruz"

Irak Başbakan Yardımcısı Salih: "Türkiye'yi Örnek Alıyoruz"

Irak Başbakan Yardımcısı Berham Salih, Irak Hükümeti Olarak Ekonomik ve Demokrasi Anlamında Türkiye'yi Örnek Aldıklarını Söyledi.

Irak Başbakan Yardımcısı Salih:

Irak Başbakan Yardımcısı Berham Salih, Irak hükümeti olarak ekonomik ve demokrasi anlamında Türkiye'yi örnek aldıklarını söyledi.

Türk-Arap Ekonomik Forumu'na katılmak üzere akşam saatlerinde İstanbul'a gelen Irak Başbakan Yardımcısı Berham Salih, Atatürk Havalimanı'nda basın mensuplarının sorularını yanıtladı. Berham Salih, "Türk Arap Forumu'na katılmak için İstanbul'da bulunmaktan dolayı çok mutluyum ve bu toplantı Irak'ın çok yakın ortağı ve dostu olan Kuzey komşusu Türkiye ile olan bağlarının yeniden teyidi için bir fısattır. Türkiye ve Irak, bölgenin barışı, istikrarı ve refahı için beraber çalışan iki ülkedir" dedi.

"Yarınki forumu Türkiye ile Irak arasındaki ilişkiler açısından nasıl değerlendiriyorsunuz?" şeklindeki soruya Salih, "Ancak iki ülke arasındaki ilişkiler henüz istenilen seviyede değil, biz bu ilişkilerin daha fazla gelişmesini istiyoruz. Türkiye hem siyasi hem de ekonomik açıdan bize örnek teşkil etmektedir. Türkiye demokrasisi ve ekonomisinin Irak'a örnek olması gerekiyor. Yarınki toplantı bizim açımızdan çok önemlidir, toplantıda Türk yatırımcılarına Irak'ın yeniden yapılandırılması için yatırım yapmaları çağrısında bulunacağız" karşılığını verdi.

(AY-CİN-ÖZ-Y)

Kaynak: İHA