Irak'a Komşu Ülkeler Toplantısı Sona Erdi

Irak'a Komşu Ülkeler Toplantısı Sona Erdi

Irak'ın Başkenti Bağdat'ta Düzenlenen Irak'a Komşu Ülkeler Toplantısının Sonuç Bildirgesini Açıklayan Irak Dışişleri Bakanı Hoşyar Zebari, Toplantıdan Çok Olumlu Gelişmelerle Ayrıldıklarını Söyledi.

Irak'a Komşu Ülkeler Toplantısı Sona Erdi

Irak'ın başkenti Bağdat'ta düzenlenen Irak'a komşu ülkeler toplantısının sonuç bildirgesini açıklayan Irak Dışişleri Bakanı Hoşyar Zebari, toplantıdan çok olumlu gelişmelerle ayrıldıklarını söyledi.

Irak Dışişleri Bakanı Zebari, toplantıda Irak'ın güvenlik ve istikrarı üzerinde yoğunlaşıldığını, iyi sonuçların elde edildiği, yapıcı ve başarılı bir toplantı gerçekleştirildiğini belirtti. Elde edilen olumlu sonuçlara örnek olarak güvenlik, mülteciler ve enerji gibi alanlarda teknik heyetler kurma kararını gösteren Zebari, toplantı sırasında ABD ve İran heyetleri arasında doğrudan görüşme ve tartışma olduğunu belirtti. ABD'li heyetin, Suriyeliler ile de görüştüklerini kaydeden Zebari, tüm bu görüşmelerin konusunun 'Irak ile sınırlı' olduğunu vurguladı. ABD'nin Bağdat Büyükelçisi Zalmay Halilzad da, İranlılar'la görüşmelerin Irak konusuyla sınırlı tutulduğunu açıkladı. Halilzad, Irak'ın komşularının, bu ülkeye savaşçı ve silah sokulmaması, bu ülkeye yönelik mezhep ayrılıkçılığı propagandası yapılmaması konusunda daha fazla çaba göstermelerini istedi. Halilzad, "Hiçbir ülkenin, Irak'ın parçalanmasından sağlayabileceği bir yarar yoktur. Tam tersi olumsuz sonuçlarla karşılaşılır" dedi.

Irak Başbakanı Nuri El Maliki'nin de, toplantının açılışında yaptığı konuşmada, ülkedeki teröristlere dış desteğin kesilmesi için diğer ülkelerin azami çaba göstermeleri çağrısı yaptığı kaydedildi. Maliki, teröristlere mali destek ve silah verilebildiği gibi, moral, dini destekler veya medya desteği verilebildiğini vurguladı. Maliki; komşu ülkelerin, Irak'ta teröristlere karşı tek vücut olmaları gerektiğini belirtirken, karışıklığın üstesinden gelinememesi halinde, karışıklığın tüm Ortadoğu'ya yayılabileceğini belirtti. Yeni toplantının bakanlar düzeyinde ve gelecek ay İstanbul'da yapılmasının beklendiğini belirten Halilzad, "Türkler, dışişleri baklanları düzeyindeki toplantının İstanbul'da yapılması davetinde bulundu" derken, Dışişleri Bakanı Condollezza Rice'ın bakanlar düzeyindeki toplantıya katılma niyetini daha önce açıklamış olduğunu kaydetti.

(SK-OYK-OYK-OK-D)