İpek Şampuanı Satın Alan L'oreal'in Hedefi Yüzde 10 Pazar Payı

İpek Şampuanı Satın Alan L'oreal'in Hedefi Yüzde 10 Pazar Payı

L'oreal Türkiye Genel Müdürü Matthieu Serres, Canan Kozmetik'in Satın Alınmasıyla Şampuan Pazarında Pazar Paylarını Yüzde 10'a, Toplam Kozmetik Alanında da Yüzde 13'e Çıkaracaklarını Söyledi. Bedeli Taraflarca Açıklanmayan Satın Alma Anlaşması Gelecek Hafta Rekabet Kurulu'na Sunulacak.

İpek Şampuanı Satın Alan L'oreal'in Hedefi Yüzde 10 Pazar Payı

L'Oreal Türkiye Genel Müdürü Matthieu Serres, "İpek" şampuanlarının üreticisi Canan Kozmetik'in satın alınmasıyla şampuan pazarında pazar paylarını yüzde 10'a, toplam kozmetik alanında da yüzde 13'e çıkarmayı hedeflediklerini söyledi. Bedeli taraflarca açıklanmayan satın alma anlaşması gelecek hafta Rekabet Kurulu'na sunulacak.

Kozmetik alanında yüz yıllık bir geçmişe sahip ve parfüm, kişisel bakım ürünleri başta olmak üzere sektörde dünyanın en çok bilinen markalarının üreticilerinden biri olan Fransız L'Oreal, Türkiye'de 26 yıl önce faaliyete geçerek şampuan pazarında İpek markası ile önemli pay edinen Canan Kozmetik'i satın aldı. Satın alma bedeli her iki kuruluş yetkililerince de ısrarlı sorulara karşın açıklanmadı.

L'Oreal Türkiye Genel Müdürü Matthieu Serres, Canan Kozmetik'in hisse devri anlaşmasının, L'Oréal'in geleceğe dönük yatırım yapma stratejisinin bir sonucu olduğunu belirterek, "Bugün verimli çalışan bir organizasyonu devralıyoruz. Uluslararası pazarlarda her zaman geleceğe yönelik yatırımlar yapan L'Oréal olarak, Canan Kozmetik hisselerini, bu başarılı konumu nedeniyle devralmayı istedik. Bu yılın sonunda tamamlanmasını beklediğimiz hisse devri operasyonunun ardından Türkiye'deki yatırımlarımızın önemli ölçüde büyüyeceğine inanıyoruz" dedi.

-"TOPLAM PAZARI BÜYÜTMEK İSTİYORUZ"

Serres, L'Oreal'ın mevcut ürün gamının üst tüketici grubuna yönelik olduğunu ve fiyatlarının da pahalı olması nedeniyle Türkiye'de büyük bir kitleye ulaşamadıklarını belirterek "İpek Şampuan ile çok daha geniş bir hedef kitleye ulaşmış olacağız. Bu satın almada amaç sadece pazar payımızı arttırmak değil, aynı zamanda Türkiye kozmetik pazarının büyümesine ve uluslararasılaşmasına katkıda bulunmak. Biz de L'Oreal olarak pazarı büyüterek, büyüyen pazardan daha çok pay almak ve kendi büyümemizi bu kanaldan desteklemek istiyoruz" diye konuştu.

Serres, Türk kozmetik pazarının en büyük segmentini saç bakım pazarının oluşturduğunu, yüzde 100 hissesini devralma anlaşması yaptıkları Canan Kozmetik'in en fazla bilinen İpek markasıyla bu pazardaki en büyük yerli firma olduğunu belirterek şunları söyledi:

"İpek şampuan marka bilinirliği ve performansı yüksek bir üründür. Ekonomik değerde, ulaşılabilir, yaygın ve rekabet edebilen bir markadır. Canan Kozmetik, İpek markası ile Türkiye'de aile boyu şampuan pazarının oluşmasında öncü oldu. Canan Kozmetik, kaliteli ve modern bir fabrikaya sahiptir. Kısaca Canan Kozmetik kazanan ve kazandıran bir marka konumundadır. Bu markanın bünyesine katılmasıyla L'Oréal Türkiye, mevcut ürün portföyünü tamamlayacak, böylece hedef kitlesi olan bütün tüketiciye uygun ürünler sunabilecek."

"-L'OREAL BAZI MARKALARI TÜRKİYE'DE ÜRETECEK

L'Oréal'in portföyünde bulunan bazı markaları gelecekte Türkiye'de üretmeyi planladıklarının altını çizen Serres, "Hedefimiz, hem İpek markasını güçlendirmek hem de L'Oréal Türkiye'nin pazar payını arttırmaktır. İpek markasını Türkiye'de büyütmenin yanı sıra bir hedefimiz de ihracat yapılan ülke sayısını artırarak dış pazarlarda büyümek ve bu yolla Türkiye'nin ihracatına katkıda bulunmaktır" diye konuştu.

Hisse devri operasyonunun tamamlanmasının ardından Canan Kozmetik'in bünyesinde çalışan 280 kişi ile birlikte L'Oréal Türkiye'nin istihdam edeceği çalışan sayısının 800 kişiye ulaşacağını hatırlatan Serres, "İpek tüm çalışanları, distribütörleri üretim ve dağıtım ağındaki güçlü yapısıyla, L'Oréal'in yenilikçi yaklaşımlarını bünyesine katarak çıtasını yükseltecek ve büyümeye devam edecek" dedi.

-"TÜRKİYE'YE ULUSLARARASI SERMAYEYİ GETİRİYORUZ"

Canan Kozmetik Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Bulut da devir bedelini açıklamak istemediklerini belirterek, "L'Oréal ile gerçekleştirdiğimiz hisse devir anlaşmasıyla ülkemiz kozmetik sektörüne uluslararası sermaye yoluyla yeni bir açılım getireceğimize inanıyoruz" dedi. Bulut, "Bir yatırımı ya da bir markayı oluşturmak kadar, o markayı doğru yerlere ulaştırmak, geleceğe taşımak, marka kalıcılığının temel unsurlarından birisidir. Biz bu hisse devriyle L'Oréal'in vizyonunu, uluslararası birikimini ve uzmanlığını ülkemize taşıyoruz" diye konuştu.

-"CANAN KOZMETİK AYNEN KORUNACAK"

Bulut, devir anlaşmasından sonra şirketin yönetim yapısının, çalışan kadroların ve dağıtım kanallarının aynı şekilde korunacağını belirterek şunları söyledi:

"İpek markası, çalışanları, distribütörleri ve sahip olduğu diğer tüm mevcut yapısı içinde pazardaki güçlü konumunu, bütün iş süreçleri ve tüm kadrosuyla birlikte sürdürecektir. Biz bir Türk şirketi olarak hisselerimizi L'Oréal'e devretmekten memnunuz. Bu işbirliğiyle çalışanlarımız, uluslararası bir sistemin zenginliği içerisinde, önemli kazanımlar elde edecek. Distribütörlerimiz, bugüne kadarki mevcut yapısını korumakla birlikte kendi alanlarındaki birikimlerine, uluslararası zincirin bir parçası olarak değer katacaklar."

-"BAŞARI ÖYKÜMÜZÜ SATTIK"

Canan Kozmetik'in 2006 yılında 26 milyon Euro ciro gerçekleştirdiğini söyleyen Bulut, "Bugün şirketimize, uluslar arası dev bir firmanın yatırım yapmasının nedeni, şirketimizin başarılı bu gelişmesi, markamızın pazardaki konumu ve Türkiye'de hızla büyüyen kozmetik pazarının varlığıdır" dedi. Bulut, bu büyük hisse devrinin arkasında, çalışanlarla birlikte yarattıkları "bir başarı öyküsü" bulunduğunu ifade etti.

Bulut ortağı Necati Akyazıcı ile bundan sonraki iş hayatlarını inşaat ve lüks konut yapımı alanında sürdüreceklerini kaydetti.

L'Oreal dünya çapında 60 bin çalışanı ve 19 uluslar arası markasıyla 2006 yılında 16 milyar Euro ciroya ulaştı. L'Oreal'in markaları arasında Vichy ve La Roche Posay, Kerastase, L'Oreal Professionnel ve Matrix, Lancome, Biotherm, Armani, Diesel, L'Oréal Paris, Garnier, Maybelline bulunuyor.

(ANKA)

(NÇ/NB/ZG)