İp'li Şen'e Göre, Tariş İplik Fabrikası'nın Bu Hale Gelmesinin Sebebi AK Parti

Tariş Genel Müdürlüğü Önünde Eylemlerini Sürdüren İşçilere Destek İçin İşçi Partisi'nden Bir Grup Eylem Alanına Geldi.

İp'li Şen'e Göre, Tariş İplik Fabrikası'nın Bu Hale Gelmesinin Sebebi AK Parti

Tariş Genel Müdürlüğü önünde eylemlerini sürdüren işçilere destek için İşçi Partisi'nden bir grup eylem alanına geldi.

İşçi partili grup adına konuşan İl Başkanı Tugay Şen, iplik fabrikasının kapanmasında suçu AK Parti'ye attı.

Tugay Şen, Tariş İplik Fabrikası'nın ve işçilerin bu hale gelmesinin AK Parti'nin suçu olduğunu iddia etti.

AK Parti İzmir Milletvekili Tuğrul Yemişçi'nin, iplik fabrikasının kapanması ile hükümetlerinin izlediği politikaların bir ilgisi olmadığını iddia ederek; "Biz yeterince destekledik, Tariş yanlış yönetildi" dediğini hatırlatan Şen; "Tek başına Tariş yönetimini suçlamak, işin kolayına kaçmaktır. Suçlanacakların başında ihanet içindeki iktidarlar gelmektedir." şeklinde konuştu.

Şen, "Tariş, dört kooperatif birliğinin üst örgütü iken dalı kolu budandı. Tariş, hammadde alımından işlenmiş ürün satışına uzanan dikey bütünleşmenin güzel bir örneği idi. Bu özelliklere sahip Tariş'e 'Üretmeyin, satmayın, yabancı şirketlerle rekabet etmeyin ve sanayi tesislerini elinizden çıkarın' fikri dayatıldı." diye konuştu.

Fabrika, 2002 yılında yapılan özerkleştirme öncesinde yılda 25 milyon dolar civarında ihracat yapıyordu. 2009 yılı başında üretime ara veren fabrikanın işçileri 4857 sayılı iş kanunu ve 4447 sayılı işsizlik yasası kapsamında kısa çalışma ödeneğinden yararlanıyordu. AKP hükümeti 2004 ve 2005 yıllarında Tariş birliklerinin eski yıllara ait bütün borçlarını silmişti.

(CİHAN)

Kaynak: CHA