İnternet Üzerinden Dolandırıcılık İddiasına 30 Gözaltı

İnternet Üzerinden Dolandırıcılık İddiasına 30 Gözaltı

İstanbul'da, Jandarma Tarafından 26 Ayrı Adrese Düzenlenen Operasyonda, İnternet Üzerinden Banka Hesap Bilgileri ile Şifrelerini Ele Geçirdikleri Kişilerin Hesaplarındaki Paraları Çektikleri Öne Sürülen 30 Kişi Gözaltına Alındı.

İnternet Üzerinden Dolandırıcılık İddiasına 30 Gözaltı

İstanbul'da, jandarma tarafından 26 ayrı adrese düzenlenen operasyonda, internet üzerinden banka hesap bilgileri ile şifrelerini ele geçirdikleri kişilerin hesaplarındaki paraları çektikleri öne sürülen 30 kişi gözaltına alındı.

İstanbul İl Jandarma Komutanlığı ekipleri tarafından, bir şebekenin internet üzerinden dolandırıcılık yaptığının tespit edilmesi üzerine başlatılan istihbarat çalışmaları sonucunda, liderliğini Nedim K'nın yaptığı iddia edilen suç örgütünün, bin YTL karşılığında satın alarak ya da sahte belge düzenleyerek bol miktarda kredi kartı temin ettiği belirlendi.

Genişletilen incelemelerde, temin edilen kredi kartlarının hesap numaralarının şebekenin ''hacker'' tabir edilen üyesi Eyüp İ'ye bildirilerek, daha önceden internet üzerinden şifreleri kırılmış mağdurlara ait hesaplardaki paraların suç örgütüne ait kredi kartlarına aktarıldığı anlaşıldı.

Bu tespitler üzerine delil elde etmek için bir süre araştırma yapan jandarma, adli makamlardan alınan arama ve el koyma kararı doğrultusunda şebeke üyelerini yakalamak amacıyla geçen pazar ve pazartesi günleri 26 ayrı adrese operasyon düzenleyerek, Nedim K. ile Eyüp İ'nin de aralarında bulunduğu 30 kişiyi gözaltına aldı.

Operasyon sonrası, şebeke üyelerince internet üzerinden şifrelerinin elde edildiği belirlenen 15 kişinin durumunun jandarma görevlilerince bankalara bildirilmesi sayesinde, 22 kişinin hesabındaki 500 bin YTL'nin bloke edilmesi sağlanarak vatandaşların zarar görmesinin engellendiği belirtildi.

Söz konusu dolandırıcılık suçunun mağdurları arasında emekli ikramiyesi çalınan bir öğretmen ile tedavisi için biriktirdiği parayı çaldıran bir kanser hastasının da yer aldığına dikkati çekti.

Şebeke üyelerinin elde ettikleri paralarla lüks bir hayat yaşadıklarını da vurgulayan jandarma yetkilileri, bu kişilerin son model araçlar kullandıkları, İstanbul'un lüks restoranlarında yemek yedikleri, eğlence yerlerinde partiler düzenledikleri ve uyuşturucu alemi yaptıklarının belirlendiğini kaydetti.

Operasyonda gözaltına alınan 30 şüpheli, jandarmadaki işlemlerinin ardından Büyükçekmece Adliyesine gönderildi.

Kaynak: AA