İnsani Yardım Kuruluşları Hartum'da Toplandı

İnsani Yardım Kuruluşları Hartum'da Toplandı

Sudan'da Bulunan İnsani Yardım Kuruluşları Temsilcileri, Fransa'nın Organize Ettiği Toplantıda Darfur İçin Bir Araya Geldi.

İnsani Yardım Kuruluşları Hartum'da Toplandı

Sudan'da bulunan insani yardım kuruluşları temsilcileri, Fransa'nın organize ettiği toplantıda Darfur için bir araya geldi.

Sudan'ın başkenti Hartum'da bir araya gelen heyetler, Darfur'da yaşanan sıkıntılar, Darfurlu çocukların durumları ve insani yardım kuruluşlarının Darfur'da daha etkin çalışabilmeleri için neler yapılacağı konularını görüştü. Toplantıda, Sudan'da bulunan Dünya Sağlık Örgütü, Dünya İnsan Hakları Derneği, UNICEF, Kızılhaç temsilcileri ve bir çok yetkili yer aldı. HAC Sudan Genel Sorumlusu Hassabo Muhammed Abdel Rahman, toplantıda yaptığı konuşmada, "Çocukların kaçırılma teşebbüsüyle alakalı olarak, Sudan'da veya Çad'da bu işin sorumlusu kimse bulunması için soruşturma açılmasını istiyoruz. Bu suçun işlenmesine müsaade etmeyeceğiz" diye konuştu.

Geçtiğimiz günlerde Darfur sınırında 103 çocuk Fransa'ya götürülmek istenmiş, girişimi yapan Fransız L'Arche de Zoe Kurumu üyesi 9 Fransız ile 3 Fransız gazeteci ve 7 İspanyol uçak mürettebatı çocuk kaçırmakla suçlanarak gözaltına alınmıştı. Fransız hayır kurumu, öleceği kesin olan bu çocukları kurtarmak için Fransa'ya götürmek istedikleri savunmasında bulunmuştu.

(SK-OYK-OYK-OK-D)

08.11.2007 23:22 TSİ