İnsan Hakları Konferansı

İnsan Hakları Konferansı

Başbakanlık İnsan Hakları Başkanı Prof. Dr. Hasan Tahsin Fendoğlu, Türkiye'de Başörtüsü Sorununun Bir Yıla Kalmaz Çözülmesini Beklediğini Belirtti.

İnsan Hakları Konferansı

Başbakanlık İnsan Hakları Başkanı Prof. Dr. Hasan Tahsin Fendoğlu, Türkiye'de başörtüsü sorununun bir yıla kalmaz çözülmesini beklediğini belirtti.

Malatya Belediyesi'nin organizasyonuyla Belediye Konferans Salonu'nda, konferans veren Başbakanlık İnsan Hakları Başkanı Prof. Dr. Hasan Tahsin Fendoğlu, insan hakları dersi vermeye kalkan Amerika Birleşik Devletleri'nin Irak ve Afanistan'da yaptıklarının ortada olduğunu vurguladı. ABD'nin İslam dini üzerinde anti propaganda yapıp, Irak'a girerek 1 milyon insanın ölümüne neden olduğuna dikkat çeken Fendoğlu, "Ayrıca Ruanda ve Kızılderililere karşı yaptıkları insan hakları ihlalelerini de yine

hatırlatıyorum" şeklinde konuştu.

"Hiçbir Avrupalı insan haklarında bize ders veremez" diyen Prof. Dr. Hasan Tahsin Fendoğlu, Avrupa ülkelerinin insan hakları konusunda çifte standart uyguladıklarını dile getirdi.

Türkiye'deki başörtüsü sorunun da bir insan hakkı sorunu olduğunu vurgulayan Fendoğlu, "Dünyanın hiçbir üniversitesinde başörtüsü sorunu yoktur. Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nin Fatma Şahin hakkında verdiği karar da sadece Fatma Şahin'i bağlar. Yani bireysel bir karardır. Bu karar, bundan sonrakileri asla bağlamaz" dedi. Fendoğlu, Türkiye'de başörtüsü sorununun bir yıla kalmaz çözülmesini beklediğini belirtti.

Malatya'da yaşanan yayınevi cinayetinde Türkiye'nin sorgulanmasına anlam veremediğini aktaran Fendoğlu, "Kendini bilmez kişilerin münferit olarak yaptığı bu hadise Türkiye'ye mal edilemez" şeklinde konuştu.

Vali Halil İbrahim Daşöz, Belediye Başkanı Cemal Akın'ın da kısa konuşma yaptığı konferansı, Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Hasan Erkoç, Esnaf ve Sanatkarlar Kredi Kefalet Kooperatifi Başkanı Ali Evren, oda, dernek, sendika ve sivil toplum kuruluşlarının başkanları ile bazı belediye başkanı ile kalabalık vatandaş topluluğu izledi.

(NA-ÖK-Y)