İngiltere Savunma Bakanı Des Browne'ın Basra Ziyareti

İngiltere Savunma Bakanı Des Browne'ın Basra Ziyareti

Irak'ın Güneyindeki Basra Kentini Ziyaret Eden İngiltere Savunma Bakanı Des Browne, Irak Ordusu'nun Şii Militanlara Yönelik 2 Aydır Devam Eden Operasyonlar Hakkında Yetkililerden Bilgi Aldı.

İngiltere Savunma Bakanı Des Browne'ın Basra Ziyareti

Irak'ın güneyindeki Basra kentini ziyaret eden İngiltere Savunma Bakanı Des Browne, Irak Ordusu'nun Şii militanlara yönelik 2 aydır devam eden operasyonlar hakkında yetkililerden bilgi aldı.

Çokuluslu Kuvvetler'in merkez binasında üst düzey personele brifing vermek üzere Irak'ta bulunan İngiltere Savunma Bakanı Browne, dün öğleden sonra helikopterle Irak'ın güneyindeki Basra kentine geçti. Basra'da Şii militanlara yönelik düzenlenen operasyonların sonuçları hakkında yetkililerden bilgi alan Browne, daha sonra Basra sokaklarında gezintiye çıktı. Browne, yol çalışması yapan işçilerle ayaküstü bir süre sohbet ederek, hatırlarını sordu. Sokakta rastladığı vatandaşlarla da sohbet eden Browne, daha sonra bir kahvehanede Irak Ordusu'nun Basra'daki komutanı General Jawad Howaidi ile çay içti. Burada Iraklı komutan ile bir süre sohbet eden Browne, Basra'daki son durum hakkında bilgi aldı. Basra'daki asayişin düzelmesiyle ilgili bir açıklama yapan Browne, "Irak halkıyla olan problemlerimizden biri, sorunların hızlı şekilde üstesinden gelinebileceğini düşünmeleridir" dedi.

Geçen yıl Basra'daki askeri birliklerini çekerek, kentin kontrolünü Irak askerlerine devreden İngiltere, şu an Irak asker ve polisinin eğitimi görevini sürdürmek üzere Basra'da bulunuyor.

(İHA-MS-OYK-CC-D)