İngiltere: "Önerilen Önlemler Çok Sert"

İngiltere: "Önerilen Önlemler Çok Sert"

AB Komisyonunun Türkiye ile Müzakereler Konusundaki Önerileri, İngiltere Dışişleri Bakanı Margaret Beckett Tarafından Eleştirildi.

İngiltere:

AB komisyonunun Türkiye ile müzakereler konusundaki önerileri, İngiltere Dışişleri Bakanı Margaret Beckett tarafından eleştirildi.

Beckett, ''Avrupa Komisyonu'nun gündeme getirdiği önlemler hakkında bizim, İngiltere hükümeti olarak görüşümüz, çok sert oldukları ve ters tepki ortaya çıkarma riski barındırmasıdır'' dedi.

Beckett, ''Türkiye'nin AB üyeliğinin stratejik öneminin en az bir başka ülke kadar büyük, hatta diğer ülkelerden çok daha büyük olduğunu'' belirtti.

Beckett, Pazartesi günü Dışişleri Bakanları tarafından görüşülecek olan önerilerin, 14-15 Aralık'ta yapılacak olan AB liderler zirvesinde de ele alınması gerektiğini kaydetti.

Türkiye'nin AB'ye karşı yükümlülüklerini yerine getirmesi gerektiğini vurgulayan Beckett, şöyle konuştu:

''Türkiye, Ankara Protokolü gereği yükümlülüğünü henüz yerine getirmedi. Ankara'ya açık bir karşılık vermek AB'nin hakkı. Ancak bu karşılık orantılı olmalıdır. Türkiye'nin, yükümlülüklerini yerine getirmeyi ve bu ülkenin reform ivmesini korumasını sağlayıcı olmalıdır. Müzakereleri raydan çıkarmanın bahanesi olacak bir öneri olmamalıdır.''