İngiltere, Mısırlı El Masri'nin ABD'ye İade İşlemlerini Başlattı

İngiltere, Mısırlı El Masri'nin ABD'ye İade İşlemlerini Başlattı

İngiltere İçişleri Bakanlığı, İngiltere'de Cinayete Teşvik ve Irkçılık Suçlarından 7 Yıl Hapis Cezasına Çarptırılan Mısırlı Ebu Hamza El Masri'nin ABD'ye İadesi İçin İşlemlerin Başlatıldığını Açıkladı.

İngiltere, Mısırlı El Masri'nin ABD'ye İade İşlemlerini Başlattı

İngiltere İçişleri Bakanlığı, İngiltere'de cinayete teşvik ve ırkçılık suçlarından 7 yıl hapis cezasına çarptırılan Mısırlı Ebu Hamza El Masri'nin ABD'ye iadesi için işlemlerin başlatıldığını açıkladı.

İngiltere İçişleri Bakanı Jacqui Smith, İngiltere'de almış olduğu 7 yıllık hapis cezasını çekmekte olan El Masri'nin (49) ABD'ye iadesi için gerekli işlemlerin başlatıldığını açıkladı. ABD'li yetkililer, Oregon eyaletinde 1998 ve 2000 yılları arasında terörist eğitim kampı organize etmek ve Yemen'de adam kaçırmayı planlamak gibi 11 ayrı suç iddiasıyla aradığı Masri'nin iadesi için uzun zamandır İngiliz yetkililerle görüşmelerde bulunuyordu. İngiltere İçişleri Bakanlığı, İngiliz Mahkemesi'nin Masri'nin

iade edilmesi yönünde Kasım ayında almış olduğu kararı ancak bugün onayladı.

El Masri, 14 gün içerisinde iadesinin reddi için mahkemeye başvurabilecek. Masri'nin, mahkemeden olumsuz yanıt alması halinde 28 gün içerisinde ABD'ye iade edilmesi bekleniyor.

(DPA-OYK-OYK-OK-D)

Kaynak: İHA