İngiltere Dışişleri Bakanı Miliband, Barzani ile Bir Araya Geldi

İngiltere Dışişleri Bakanı Miliband, Barzani ile Bir Araya Geldi

İngiltere Dışişleri Bakanı David Miliband, Irak Ziyareti Kapsamında Bölgesel Kürt Yönetimi Başkanı Mesut Barzani ile Görüştü.

İngiltere Dışişleri Bakanı Miliband, Barzani ile Bir Araya Geldi

İngiltere Dışişleri Bakanı David Miliband, Irak ziyareti kapsamında Bölgesel Kürt Yönetimi Başkanı Mesut Barzani ile görüştü.

İngiltere Dışişleri Bakanı Miliband, Erbil'e bağlı Serireş kasabasında Kürt Yönetimi Başkanı Barzani ile bir araya geldi. Görüşmenin ardından ortak bir basın toplantısı düzenlendi. Miliband, kısa bir süre içersinde ikinci kez Kürt bölgesini ziyaret ettiğini, Kürt halkıyla iyi dost olduklarını ve Kürt bölgelerinin Irak'ın en iyi ve en istikrarlı bölgesi olduğunu söyledi. Türkiye'nin PKK sorununun savaşla çözülemeyeceğini ve diyalog yolunun izlenmesi gerektiğini savunan Miliband, sorunun çözülmesi için Türkiye ile Kürt yönetimi arasında bir köprü kurulması gerektiğini söyledi. Irak'taki temaslarında ülkenin gelişme gösterdiğine şahit olduğunu belirten Miliband, Irak'ta asayişin sağlanması için İngiltere olarak ellerinden geleni yapacaklarını söyledi. Kerkük konusuna da değinen Miliband, Kerkük'ün Irak'ın bir sorunu olduğunu ve bu sorunu Iraklıların çözmeleri gerektiğini kaydetti. Miliband, Kerkük meselesinin dış etkilerden uzak bir biçimde çözülmesi gerektiğine inandığını sözlerine ekledi.

Kürt Yönetimi Başkanı Barzani ise, Başbakan Nuri El Maliki hükümetine her türlü desteği sağlamak için hazır olduklarını söyledi. Birleşmiş Milletler (BM) Irak Özel Temsilcisi Staffan de Misturara ile görüştüğünü de belirten Barzani, BM'nin Kerkük'le ilgili önerisini dikkatle inceleyeceklerini kaydetti.

(LK-OYK-OYK-CC-D)

Kaynak: İHA