İngiltere'de Satılan Osmanlı Kuruşu'na Türk Müşteri Sahip Oldu

İngiltere'de Satılan Osmanlı Kuruşu'na Türk Müşteri Sahip Oldu

Ebay İsimli İnternet Sitesinde Satışa Çıkarılan Osmanlı Dönemine Ait Altın 25 Kuruş, Bin 800 YTL'ye (720 Pound) Bir Türk Tarafından Satın Alındı.

İngiltere'de Satılan Osmanlı Kuruşu'na Türk Müşteri Sahip Oldu

Ebay isimli internet sitesinde satışa çıkarılan Osmanlı dönemine ait altın 25 kuruş, bin 800 YTL'ye (720 Pound) bir Türk tarafından satın alındı.

İskoçya'dan satışa çıkarılan ve Ebay adlı İngiliz internet sitesinde açık artırmaya sunulan 1860 yılına ait olduğu belirtilen altın kuruşun alıcısının Türkiye'den olması dikkat çekti. 3 gün açık arttırmada kalan ve oldukça iyi durumda olduğu gözlenen 25 kuruşa, uzun süren bir çekişmenin ardından bir Türk alıcı sahip olabildi. 2.5 YTL'den başlayan açık arttırmada 10 kişi kıyasıya mücadele etti. Türkiye'den arttırmaya katılan alıcı, yaklaşık 150 yıllık olan altın 25 kuruşa sahip olabilmek için bin 800

YTL'yi vermekten çekinmedi. Oldukça popüler olan Ebay isimli alışveriş sitesinde, sık sık Türk ve Osmanlı eserlerinin satıldığı ve bunlardan birçoğunun tarihi eser niteliğinde olduğu dikkat çekiyor.

Geçtiğimiz hafta yine aynı sitede, 200 yıllık gümüş bir tepsi, tahmin edilen rakamın çok altında bir fiyata satılmıştı. Üzerinde 3. Selim'in mührü olan ve 1789-1807 yıllarına ait olduğu tahmin edilen kahve tepsisi, Polonyalı bir alıcı tarafından 1 hafta süren arttırma sonunda bin YTL gibi bir fiyata satılmıştı.

(HU-OYK-OYK-OK-D)

Kaynak: İHA