İngiltere'de Öldürülen Evren Anıl'ın Ailesi, Suçluların Bulunmasını İstiyor

İngiltere'de Öldürülen Evren Anıl'ın Ailesi, Suçluların Bulunmasını İstiyor

Londra'da 2 Hafta Önce Bıçaklı Saldırıya Uğrayan ve 8 Gün Yoğun Bakımda Kaldıktan Sonra Hayatını Kaybeden Evren Anıl'ın Ailesi, Suçluların Bulunmasını İstiyor.

İngiltere'de Öldürülen Evren Anıl'ın Ailesi, Suçluların Bulunmasını İstiyor

Londra'da 2 hafta önce bıçaklı saldırıya uğrayan ve 8 gün yoğun bakımda kaldıktan sonra hayatını kaybeden Evren Anıl'ın ailesi, suçluların bulunmasını istiyor.

İngiltere'de her geçen gün artan şiddet olaylarına karşı alınan önlemlerin yeterli olmaması ve her şiddet eyleminin ardından faillerin kolayca serbest kalması sonucu, İngilizler neredeyse sokakta yürümekten endişe ediyor. Yaşanan şiddet olaylarının son kurbanı Evren Anıl isimli Türk gencinin ölümü, İngiltere gündemindeki yerini korurken, ailesi olayın faillerinin bir an önce bulunmasını istiyor.

Kingston Üniversitesi'nde geçtiğimiz yıl bilgisayar uzmanlığı bölümünü birincilikle bitiren, okulundan kendisine verilen para ödülünü, ihtiyaç sahiplerine yardım olarak veren ve yaşadığı olaydan 5 gün önce bir Software firmasında işe başlayan Anıl'ı, kendisini tanıyanlar "iyilik meleği" olarak tanımlıyor.

Evren'in ağabeyi Özgür Anıl (32), kardeşinin herkesle anlaşabilen hayat dolu birisi olduğunu, insanlara her zaman yardım etmekten zevk duyduğunu söyleyerek, dünyanın her yerinden Evren ile ilgili pozitif haberler aldıklarını anlattı. Cumartesi günleri Türk okullarında matematik, fen bilgisi, Türkçe ve İngilizce dersleri veren Evren'in ölümüne anlam veremeyen ağabeyi, "23 yılın içine o kadar güzel şeyler sığdırmış ki, benim 11 gün öncesine kadar haberim yoktu" dedi.

"Çok değerli bir hayat kayboldu. Kaybolmasının nedeni de, çikolata çöpünün içeri atılması. İnsan değerinin bu kadar ucuz olmaması lazım" diyen Özgür Anıl, suçluların bulunması konusunda, "5 şüpheli var; fakat hiçbirinden emin değiller. İki kişi üzerinde ağırlıklı duruyorlar; ama yeterli deliller bulunmadığı için, bu insanlar serbest bırakıldı. İki kişiden emin olduklarını söylüyorlar. Ne kadar eminler? İngiliz polisi elindeki delillerle ilgili bilgi vermiyor. Bu insanların bir an önce bulunmasını

istiyoruz" şeklinde konuştu.

Özgür Anıl, İngiliz gazetelerinde yer alan görgü tanığı konusunda da, bir görgü tanığının olduğunu, olay sırasında araya girmek istediği sırada, onun da boğazına bıçak dayandığı için korktuğunu ve bu nedenle ortaya çıkmadığını söyledi.

İngiltere'de yaşanan aşırı şiddet eylemleri ve anti sosyal davranışlarda ailelerin etkisine de değinen Anıl, "Aileler asla duyarsız olmasın; çocuklarını sevgi ve şefkat doldursunlar. Biliyorum içinde bulunduğumuz dünya o kadar temiz değil; ama temiz insanlar oldukça dünya dönmeye devam edecek. Buna inanıyorum" diye konuştu.

Evren'in dini inançlarına bağlı, namazını kaçırmayan bir genç olduğunu da söyleyen ağabeyi, etrafta yapılan dini konferanslara Evren'in her zaman konuşmacı olarak katıldığını belirterek, "İslamiyet adına konuşmalar yapıyordu. Kingston'da İmperial Üniversitesi'nde yaklaşık bin kişiye yakın insana hitap etti. Bu bin kişinin çoğunluğu İngiliz'di. Dinleyenlerden 4'ü, Evren'in konuşmasından etkilenerek Müslüman olmaya karar verdi" dedi.

(HU-CY-CY-ÖZ-D)