İngiltere Büyükelçisi: "Türkiye Er Geç AB Üyesi Olacak"

İngiltere Büyükelçisi: "Türkiye Er Geç AB Üyesi Olacak"

İngiltere'nin Ankara Büyükelçisi Nick Baird Türkiye'nin Uzun ve Zor Bir Sürecin Ardından Er Geç AB Üyesi Olacağını Söyledi. Baird Ancak Türkiye'nin Üye Olacağı AB'nin Bugünkünden Farklı Olacağını Kaydetti.

İngiltere Büyükelçisi:

İngiltere'nin Ankara Büyükelçisi Nick Baird Türkiye'nin uzun ve zor bir sürecin ardından er geç Avrupa Birliği üyesi olacağını söyledi. Baird Türkiye'nin üye olacağı AB'nin bugünkünden farklı olacağını da kaydetti.

Lizbon Stratejisi'nin yaygınlaştırılmasına yönelik kurumlar arası işbirliği ve eğitim projesinin açılış resepsiyonunda konuşan İngiltere Büyükelçisi Baird AB'ye üye olacak Türkiye'nin hep bugünkü Türkiye'den farklı olacağının söylendiğini ancak aynı şekilde Türkiye'nin üye oyacağı AB'nin de bugüne göre daha farklı olacağını ifade etti.

2000 yılı Mart ayında Avrupalı liderlerin 10 yıllık bir ekonomi reformu için Lizbon Stratejisi'ni geliştirdiğini kaydeden Baird, bunun amacının Avrupa rekabetini güçlendirmek olduğunu kaydetti. Projeye İngiltere'nin de destek verdiğini belirten Baird, bu çerçevede Türkiye'de TOBB ve TEPAV ile işbirliği yapmaktan memnuniyet duyduklarını kaydetti. Proje çerçevesinde Türkiye'de 18 ay boyunca çeşitli eğitim seminerleri düzenleneceğini kaydeden Baird, bu seminerlere 70 uzmanın katılacağını söyledi. İngiltere Büyükelçisi bu gibi projelerin Türkiye'nin AB üyeliğine de yardımcı olacağını söyledi.

İngiltere Büyükelçisi'nin ardından söz alan TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu İngiliz hükümetine Lizbon Stratejisi'nin Türkiye'de tanıtımına verdiği destek için teşekkür etti. Türkiye ekonomisinin 5 yıldır kesintisiz büyüdüğünü kaydeden Hisarcıklıoğlu, "Bu tempolu büyümeyi makroekonomik istikrarın sağlanmasına borçluyuz" dedi. Hisarcıklıoğlu geride kalan 5 yılda uygulanan politikalarla yıllardan beri Türk girişimcileri için sorun olan kronik enflasyonun da yenildiğini ifade etti. "Biz Türk özel sektörü olarak, işletmelerimizin verimliliğini ve rekabet gücünü artıracak dünün kurumlarının, bugünün ekonomik kurallarına uymasını sağlayacak bir reform stratejisinin acilen uygulamaya konulmasını istiyoruz" diyen Hisarcıklıoğlu, bu strateji için de birçok alanda kapsamlı reformlar yapılması gerektiğini söyledi. TOBB Başkanı rekabet gücü yüksek bir Türkiye için kapsamlı bir eğitim sistemi reformuna ihtiyaç duyulduğunu söyledi. Hisarcıklıoğlu ayrıca, yargı ve finans sistem reformuna da ihtiyaç duyulduğunu kaydetti. Hisarcıklıoğlu bu reform stratejisinin AB'nin uyguladığı Lizbon Stratejisi'ne büyük benzerlik gösterdiğini de belirterek, Lizbon Stratejisi'nin Türkiye'de tanıtılmasının ekonomik büyümenin sürdürülmesi için son derece önemli ve zamanda bir adım olacağını kaydetti.(ANKA)

Kaynak: ANKA