İngiltere Başbakanı Brown'ın ABD Temasları

İngiltere Başbakanı Brown'ın ABD Temasları

İngiltere Başbakanı Gordon Brown, ABD ile İngiltere Arasındaki İlişkilerin Gelecek Yıllarda Daha da Güçlendirileceğini Söyledi.

İngiltere Başbakanı Brown'ın ABD Temasları

İngiltere Başbakanı Gordon Brown, ABD ile İngiltere arasındaki ilişkilerin gelecek yıllarda daha da güçlendirileceğini söyledi.

Başbakan olduktan sonra ilk kez ABD'ye resmi ziyaret düzenleyen İngiltere Başbakanı Brown, Camp David'de ABD Başkanı George W. Bush ile görüştü. Görüşmenin ardından düzenlenen basın toplantısında konuşan Brown, ABD ile ilişkilerini güçlendirecekleri mesajını verdi. Brown, "İngiltere ile ABD bir ortaklık içinde çalışıyor ve bunun gelecek yıllarda daha da güçleneceğine inanıyorum" dedi. Konuşmasında Darfur sorununa da değinen Brown, Başkan Bush'la birlikte Sudan'ın Darfur bölgesindeki şiddetin sona ermesi

için Sudan'a baskılarını artıracaklarını ifade etti. Brown, "2 milyon kişinin evlerini terk etmek zorunda kaldığı, 4 milyon kişinin gıda yardımına ihtiyaç duyduğu ve 200 bin kişinin öldürüldüğü Darfur'daki şiddetin sona ermesi için Sudan'a uygulanacak baskıların artırılması konusunda Başkan Bush ile hemfikiriz. BM'nin Afrika Birliği barış gücüne katılması konusundaki kararının hızlandırılması konusunda da ortak adım atmaya kararlıyız" diye konuştu.

(AFP-OYK-OYK-OK-D)