İngiltere AB ile Reformu Konuşuyor

İngiltere AB ile Reformu Konuşuyor

İngiltere Dışişleri Bakanı Philip Hammond, Brüksel turu kapsamında görüştüğü Avrupa Komisyonu temsilcileri ve Avrupa Parlamentosu (AP) üyeleriyle, birliğin reformdan geçirilmesi konularını ele aldı.

İngiltere AB ile Reformu Konuşuyor

İngiltere Dışişleri Bakanı Philip Hammond, Brüksel turu kapsamında görüştüğü Avrupa Komisyonu temsilcileri ve Avrupa Parlamentosu (AP) üyeleriyle, birliğin reformdan geçirilmesi konularını ele aldı.

Hammond, Brüksel'de yürüttüğü temaslarına ilişkin resmi Twitter hesabından açıklamalarda bulundu.

Brüksel ziyareti kapsamında "kilit Avrupa Birliği (AB) temsilcileri ve lider iş adamlarıyla" bir araya geldiğini kaydeden Hammond, "Daha dinamik, rekabetçi bir AB'nin herkesin menfaatine" olduğu değerlendirmesinde bulundu.

Temasları çerçevesinde AB Komisyonu Komşuluk Politikası ve Genişleme Müzakerelerinden Sorumlu Üyesi Johannes Hahn ile görüştüğünü belirten Hammond, "Hahn ile birlikte göçmen konusunda ortak bir zemin, Avrupa'nın reforme edilmesi ve Avrupa'nın komşuculuk politikalarına ilişkin yapıcı görüşmelerde bulunduk" ifadesine yer verdi.

Hammond ayrıca, Alman, Fransız, İspanyol, İtalyan ve Hollandalı basın mensuplarıyla da İngiltere'nin AB üyeliğinin referanduma sunulması ve sığınmacı krizi konularına ilişkin konuştuğunu aktardı.

İngiliz lider, Fransız Le Monde gazetesine, "AB'nin reforme edilmesi sadece İngiltere'nin istisnacılığı değil, bu AB'nin herkes için daha iyi bir hale getirilmesi" dediğini, İtalyan'nın ana akım gazetelerinden La Repubblica'ya verdiği röportajda da, "AB ülkeleri arasında Suriye'ye en fazla bağış yapan ülkenin İngiltere olduğunu" hatırlattığını söyledi.

İngiltere'nin AB ile geleceğine ilişkin ve birliğin reformdan geçirilmesi kapsamında yürütülen müzakereler için Brüksel'e giden Philip Hammond, bu ülkedeki temaslarını yarın da sürdürecek. Hammond, Avrupalı ortaklarıyla yaptığı görüşmelerde, AB'nin daha rekabetçi hale getirilmesi, egemenlik, sosyal güvenlik, ekonomik yönetim konularına odaklanıyor.

İngiliz bakanın yarın AB Dış İlişkileri ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini, Dijital Tek Pazardan Sorumlu Avrupa Komisyonu Başkan Yardımcısı Andrus Ansip, AB Komisyonu'nun Büyüme Yatırım ve Rekabetten Sorumlu Başkan Yardımcısı Jyrki Katainen ile bir araya gelmesi bekleniyor.

Hammond, AB'nin reforme edilmesi çalışmaları kapsamında şimdiye kadar 26 Avrupa kentine giderek ve bu konuda Avrupalı mevkidaşlarıyla istişarelerde bulundu. Hammond'ın bu hafta içerisinde Paris'e giderek, Fransız mevkidaşı Laurent Fabius ile görüşmesi öngörülüyor.

İngiltere Başbakanı David Cameron, ülkesinin 1973 yılından bu yana yürüttüğü AB üyeliğini önce Avrupalı ortaklarıyla yeniden müzakere etmek, ardından 2017 yılı sonuna kadar referanduma sunmak istiyor. AB ülkelerindeki ulusal parlamentoların yetkilerinin artırılması ve özellikle AB göçmenlerinin sayılarına sınırlama getirilmesini isteyen Cameron, göçmenlere sağlanan sosyal yardımların kesilmesi gerektiğini de ifade ediyor.

Kaynak: AA