İngilizler: 'Savaşı Kaybettik'

İngilizler: 'Savaşı Kaybettik'

İngiltere'de Yapılan Bir Araştırmada, İngiliz Halkının Üçte İkisinden Fazlasının Irak'ta Savaşın Kaybedildiğine İnandığı Ortaya Çıktı.

İngilizler: 'Savaşı Kaybettik'

İngiltere'de yapılan bir araştırmada, İngiliz halkının üçte ikisinden fazlasının Irak'ta savaşın kaybedildiğine inandığı ortaya çıktı.

İngiltere'nin Irak'ın güneyindeki Basra kentinden çekildiklerinin açıklandığı bugünlerde, İngiliz yayın kuruluşu BBC'de yayınlanan bir programda açıklanan anket sonuçlarına göre İngilizler'in üçte ikisinin Irak savaşının kaybedildiğine inandığı belirtildi. Araştırma sonuçlarına göre, İngilizler'in yüzde 52'sinin Irak savaşının zaten kaybedildiğini düşündüğü, yüzde 17'sinin ise savaşın kaybedilmekte olduğuna inandığı ancak er ya da geç kazanılacağına inandığı belirtiliyor. Ankete katılan bin 1 İngiliz'den

sadece yüzde 12'sinin savaşın kazanıldığını düşündükleri belirtildi. İngiliz askerlerin Irak'ın Basra kentinden çekildiklerinin doğrulanmasının ardından açıklanan anket sonuçlarına göre, İngilizler'in yüzde 42'sinin Başbakan Gordon Brown'un Irak'tan askerlerin derhal çekilmesi kararını desteklediği, yüzde 33'ünün ise askerlerin çekilmesinin durumu daha da kötüleştireceğini düşündüğü kaydedildi.

Ankete katılanların yüzde 20'si İngiliz askerlerinin Irak'ta durumun iyiye gitmesine yardım ettiğini düşünürken, yüzde 37'si ise İngiliz birliklerin varlığının herhangi bir değişikliğe yol açmadığını düşünüyor.

(AFP-OYK-OYK-OK-D)

Kaynak: İHA