İngiliz Ordusu, Sadr'ın Sağ Kolunu İran'a Kaçarken Yakaladı

İngiliz Ordusu, Sadr'ın Sağ Kolunu İran'a Kaçarken Yakaladı

Irak'ta İşgal Karşıtı Tavırlarıyla Bilinen Şii Din Adamı Mukteda El-sadr'ın Sağ Kolu Olarak Bilinen Evaas El-hafaci'nin, Basra Havalimanı'nda İngiliz Ordusunca Gözaltına Alındığı Bildirildi.

İngiliz Ordusu, Sadr'ın Sağ Kolunu İran'a Kaçarken Yakaladı

Irak'ta işgal karşıtı tavırlarıyla bilinen Şii din adamı Mukteda el-Sadr'ın sağ kolu olarak bilinen Evaas el-Hafaci'nin, Basra Havalimanı'nda İngiliz ordusunca gözaltına alındığı bildirildi.

İngiliz ordusundan yapılan açıklamaya göre, ülkenin güneyindeki Basra'da konuşlu bulunan İngiliz birlikleri bugün radikal Şii lider Mukteda el-Sadr'ın önemli yardımcıları arasında gösterilen ve Sadr hareketinin üst düzey yetkilileri arasında yer alan Evaas el-Hafaci'yi, Basra Havalimanı'nda tutukladı. Kısa süre önce Sadr tarafından fetva vermesi için Nasıriye şehrine cuma imamı olarak atanan el-Hafaci'nin, İran'a gitmek üzereyken gözaltına alındığı öğrenilirken, bunun hangi gerekçeyle yapıldığı ise henüz

açıklanmadı.

Öte yandan Evaas el-Hafaci'nin, İngiliz ordusu tarafından İran'a gitmek üzere havalimanına girdiği sırada gözaltına alınmasına misilleme olarak akşam saatlerinde hareketin silahlı kanadını oluşturan Mehdi Ordusu milislerince Basra'daki İngiliz askeri birliklerine roketli saldırı düzenlendiği belirtildi. Askeri yetkililerden, düzenlenen saldırıyla ilgili ölü ve yaralı bulunup bulunmadığı konusunda ayrıntılı bilgi verilmedi.

(SK-EA-EA-SN-D)