İngiliz Basınında Bugün

30.03.2007 11:44 | Son Güncelleme: 30.03.2007 11:44
İngiliz Basınında Bugün

İngiliz Basınında Bugün, İngiltere'nin İran Üzerinde Otoritesini Kaybettiği İddiası, Arap Birliği'nden İsrail'e Uzanan Barış Eli ve Van'da Akdamar Kilisesi'nin Açılışı Başlıkları Öne Çıktı.

İngiliz basınında bugün, İngiltere'nin İran üzerinde otoritesini kaybettiği iddiası, Arap Birliği'nden İsrail'e uzanan barış eli ve Van'da Akdamar Kilisesi'nin açılışı başlıkları öne çıktı.

BBC'nin Türkçe internet sitesi "http://www.bbc.co.uk/turkish/" adresinde yer alan basın özetlerine göre, İngiltere ve İran arasında devam eden krizle ilgili gelişmeler yine manşetlerde yer aldı. Rehin alınan İngiliz denizciler arasındaki tek kadın olan Faye Turney'nin ikinci bir mektubunun yayımlanması ve mektupta İngiltere'nin Irak'taki varlığını sorgulayan ifadelerin yer almasının ardından, Guardian gazetesi manşetinde, "Tahran rehine krizinde çıtayı yükseltiyor" yorumunda bulundu. Independent yazarı Matthew Norman ise "İran'a ders verecek otoriteyi kaybettik" diye belirtti. "Şu çok açık ki İran İngiltere'nin, Irak macerası yüzünden onlara ciddi bir güçle karşılık veremeyecek kadar asabi, morali bozuk ve askeri açıdan gergin olduğuna kanaat getirmemiş olsaydı, bu denli küstah bir riski almaya cesaret edemezdi. İranlılar, nükleer programlarına devam etmelerinin sonuçlarının ne olacağı konusunda Bush'un uyarılarına odaklanmaları için bölgede bulunan Amerikan uçak gemilerinden korkmuyorsa, Margaret Beckett'ın onları hizaya getirebileceğini düşünmek zor".

İngiliz basını, Riyad'da iki gün süren Arap Birliği zirvesinde İsrail'e barış eli uzatılmasına da geniş yer verdi. Financial Times gazetesi başyazısında şu yorumlarda bulundu: "ABD ve İsrail, Hamas'ı barındıran bir hükümetle ilişki kurmak istemeyebilir. Hamas da İsrail'i tanımak istemeyebilir. Ama artık İsrail'in ve dostlarının - aynen geçmişte İzhak Rabin'in kabul ettiği gibi - barışın düşmanlar arasında yapılan bir şey olduğunu anlamasının zamanı geldi. Suudiler ellerinden geleni yaptılar. Şimdi, barışın getirilmesi ve altına imza atılması için yapılacak bir uluslararası konferans toplamak üzere ABD, Avrupa Birliği ve Arapların güçlerini birleştirmesi gerek".

ERDOĞAN'IN İKİLEMİ

Haftalık Economist dergisi son sayısında Türkiye'yle ilgili bir yazıya yer verdi. "Erdoğan'ın İkilemi" başlıklı yazıda, yaklaşan cumhurbaşkanlığı için Başbakan Erdoğan'ın adaylığını koyup koymamasının Ankara'da en hararetle tartışılan konu olduğu hatırlatılarak şu yorumlarda bulunuldu: "Ordu Erdoğan'ı durdurmak için ne yapabilir? Bir askeri darbe haricinde pek az şey... Ama iş kadını Ümit Boyner'in sözleriyle, 'Darbe günleri geride kaldı.' Tabii bu generallerin, cumhurbaşkanı olması halinde Erdoğan'a hayatı zindan etmek için ellerinden geleni yapmayacakları anlamına da gelmiyor. Yani Türkiye çok daha gerilimli bir yola girebilir. Belki de zaten bu nedenle, Türklerin çoğu AK Parti'nin tüm popülaritesine karşın Erdoğan'ın cumhurbaşkanlığına karşı çıkıyor. Kendisini destekleyenler bile cumhurbaşkanı olmaması için bir dizi neden görüyor. Erdoğan rakipsiz bir karizmaya sahip ve AK Parti'yi Kasım ayında yeni bir seçim zaferine taşıyabilir. Birçok iş adamı o olmaksızın milliyetçiler, liberaller ve İslamcıların gevşek bir koalisyonu olan partisinin dağılmasından, bunun da Türkiye'yi yine istikrarsızlığa sürüklemesinden kaygı duyuyor".

Economist, Abdullah Gül'ün cumhurbaşkanlığı için Erdoğan'dan daha iyi bir aday olduğu yönündeki görüşlerin de giderek kuvvetlendiğini ifade etti. "Kararlı bir Avrupa yanlısı olan, yolsuzluk suçlamalarıyla lekelenmemiş Abdullah Gül, eski İslamcı başbakan Necmettin Erbakan'a karşı isyanı yürüten ve AK Parti'yi kuran isim olarak ahlaki otoriteye sahip. Erdoğan'ın aksine akıcı bir İngilizcesi ve yurtdışında yaşamışlığı var. Tek pürüzü ise onun da karısının başının örtülü olması. Ama zaten Türkiye'deki kadınların yarısından fazlasının da başı örtülü".

Türkiye'nin Avrupa Birliği üyelik sürecinde işletmeler ve sanayi politikası faslının müzakerelere açılması da İngiliz gazetelerinde iç sayfalarda yer verilen haberler arasında.

Haberlerde, Aralık ayında sekiz faslın askıya alınmasının ardından ilk kez bir başlığın müzakerelere açıldığına vurgu yapıldı.

AKDAMAR KİLİSESİ'NİN AÇILIŞI

Van Gölü'ndeki Akdamar Adası üzerinde bulunan bin yıllık Ermeni kilisesinin restore edilmesinin ardından dün müze olarak yeniden açılmasını bizzat izleyen Independent gazetesi muhabiri şu bilgilere yer verdi:

"Kilisenin restorasyonu dünyaya, özellikle de ABD'ye Türkiye'nin Ermenilerle ilişkilerini yoluna koymak istediğinin bir kanıtı olarak gösterildi. Ancak restorasyon projesinin başında bulunan Ermeni mimarın protestolarına karşın kiliseye haç konulmadı. Ayrıca Ermenilerin arada sırada da olsa buraya gelip dua edebilmeleri için bu Hristiyan kilisesinin yakın bir gelecekte takdis edilmesi ihtimali de bir yana itildi. Türk Tarih Vakfı'nın başkanı Yusuf Halacoğlu, 'Kilise müze olarak açılıyor, dolayısıyla haça da ihtiyacı yok' dedi".

Daily Telegraph Gazetesi'nde yer alan bir haberde, Avrupa Birliği'nin üye ülke hükümetlerinin sözcülerine, açıklamalarında İslam ile terör arasında bağlantı kurmamaları amacıyla bir kılavuz hazırladığı belirtildi. "Brüksel'deki yetkililer, terörle mücadele operasyonları duyurulurken kullanılacak 'incitici olmayan' terimler önerisinde bulunan bir kitapçık hazırlandığını doğruladı. Yasaklanan kelimeler arasında, 'cihad', 'İslamcı', ve 'köktendinci' gibi ifadeler de bulunuyor. Bir Avrupa Birliği yetkilisi, gizli kitapçığın Müslüman inancının bozulmasını ve Avrupa'daki Müslümanların yabancılaşmasını önlemeyi hedeflediğini söyledi".

Yine Daily Telegraph'ta yer alan bir haberde ise U2'nun solisti Bono'nun dün şövalyelik ünvanını kabul ettiği belirtildi. Haberde, İrlandalı rock grubu U2'nun solisti Bono, dün şövalyelik unvanını bir şartla kabul etti: "Kendisine 'sör' denmemesi. Dublin'de şövalyelik unvanını kabul etmesinin ardından Bono, 'Bana ne isterseniz diyebilirsiniz ama 'sör' demeyin.' dedi. Bono İngiltere vatandaşı olmadığı için zaten teknik olarak 'sör' unvanına hak kazanmıyor" diye belirtildi.

(BBC-SŞ-SŞ-ÖK-D)

Kaynak: İhlas Haber Ajansı

Manşet

Haberler

Antoloji.com Hastane.com.tr Intersinema.com Yenikadin.com
Şu an buradasınız: İngiliz Basınında Bugün - Haber
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

[Kullanım Şartları] - [Hata Bildir] 20.10.2020 01:23:39. #1.14#
title