İngiliz Basınında Bugün

İngiliz Basınında Bugün, Başbakan Blair'in Irak'taki İngiliz Birliklerinin Çekilme Takvimini Açıklaması ve Bunun Sonuçlarına İlişkin Değerlendirmeler, İngiltere'de ve Avrupa'da Geçtiğimiz Haftalarda Karşılaşılan Kuş Gribi Vakaları ve İtalya Başbakanı Romano Prodi'nin İstifa Etmesi Başlıkları Öne Çıktı.

İngiliz Basınında Bugün
22.02.2007 10:00 | Son Güncelleme: 22.02.2007 10:00

İngiliz basınında bugün, Başbakan Blair'in Irak'taki İngiliz birliklerinin çekilme takvimini açıklaması ve bunun sonuçlarına ilişkin değerlendirmeler, İngiltere'de ve Avrupa'da geçtiğimiz haftalarda karşılaşılan kuş gribi vakaları ve İtalya Başbakanı Romano Prodi'nin istifa etmesi başlıkları öne çıktı.

BBC'nin Türkçe internet sitesi "http://www.bbc.co.uk/turkish/" adresinde yer alan basın özetlerine göre, Independent gazetesi, Patrick Cockburn imzalı ve manşetten verdiği habere "Basra'dan Çekilme" başlığını attı. Cockburn Irak'taki İngiliz birliklerinin çekilme takvimiyle ilgili yazısında şu ifadelere yer verdi:

"Bu durum, yenilginin kabulüdür. Irak, kimsenin güvende olmadığı, dünyanın en kanlı savaş alanlarından biri haline geliyor. Tony Blair, bu gerçeği görmezden gelircesine, dün İngiltere'nin Irak'taki güçlerini korkusuzca azaltabileceğini, çünkü Irak hükümeti'nin örgütlenmesinin güçlendiğini söyledi. Fakat Irak'ta iç savaş aslında daha kötüye gidiyor. Ülkenin pek çok yerinde gıda sıkıntısı yaşanıyor. Nüfusun dörtte biri hükümetin karneyle dağıttığı gıdaya ulaşamıyor, açlıktan kırılıyor. Bir çok Iraklı içme suyunu aşırı kirli Dicle ve Fırat nehirlerinden elde ettiğinden hasta.

Ama Blair'in yaptığı açıklamanın bir tek yerinde bile, 2 milyon kişinin terk ettiği, 1 buçuk milyon kişinin iç göçe maruz kaldığı Irak'ı bataklığa çevirmiş olmalarından ötürü, bir pişmanlık belirtisi yoktu."

Times Gazetesi'nin yorum sayfalarında ise "Askerleri yeniden konuşlandırmalı, şimdi çekilmemeliyiz" görüşü öne çıktı.

Independent Gazetesi ise başka ülkelerin de çekilme hazırlıkları yaptıklarına dikkat çekti:

"Danimarka, Basra'da İngiltere komutasındaki birliklerini geri çekeceğini açıkladı. Daha bir çok ülke de Irak'taki koalisyona verdikleri desteği gözden geçiriyor. Irak'ta 53 askeri bulunan Litvanya bile çekilmeyi değerlendiriyor.

Romanya Savunma Bakanı Irak'taki 600 askerden oluşan birliği çekip çekmeme konusundaki kararı önümüzdeki bir kaç gün içinde vereceklerini açıkladı. Polonya yıl sonunda 900 askerini çekeceğini zaten ilan etmişti.

2 bin 300 askeri olan Güney Kore, bu askerlerin yarısını Nisan ayında geri çağırmayı planlıyor".

İngiltere'de ve Avrupa'da geçtiğimiz haftalarda kuş gribi vakalarıyla karşılaşılması yetkilileri harekete geçirmişti. Binlerce hayvan itlaf edilirken, olay Japonya gibi bazı ülkelerin İngiltere'den kümes hayvanları alımını askıya almasına dek dayanmıştı.

Financial Times Gazetesi, Avrupa'nın olası bir grip salgınına hazırlanmak için daha fazla zamana ihtiyacı olduğunu yazdı. Avrupa Birliği'nin (AB) salgın hastalıkla mücadele birimine göre, Avrupa'da insanları etkileyecek bir grip salgınına karşı önlem alabilmek için en az 2 yıla daha ihtiyaç var. Kurumun başındaki yetkili Zsuzsanna Jakab, bu konudaki raporunu ilan etmesinden önce verdiği mülakatta Avrupa ülkelerini birbirleriye işbirliği içinde olmaları ve sağlık sistemlerini iyileştirmeleri, ulusal önlem planları hazırlamaları konusunda uyardı. Jakab, Avrupa'nın bir grip salgınına karşı yakın komşuları Türkiye, Ukrayna, Belarus, Moldova ve Rusya'yla yakın ilişki içinde olmasını istedi.

"İTALYA'DA İSTİFA"

Independent Gazetesi'nde İtalya Başbakanı Romano Prodi'nin, merkez sol koalisyonun Senato'da yapılan dış politika konulu bir oylamayı kaybetmesi ardından istifa etmesine ilişkin bir yorum göze çarpıyor.

"Prodi'nin 'Zeytin Dalı' koalisyonunun Berlusconi karşısında geçen yıl elde ettiği zafer zaten çok hassastı" diyen Independent, "İtalya'nın şu aşamada en son ihtiyacı olan şeyin istikrarsızlık olduğunu vurguladı. Prodi'nin iktidarda geçen 10 ayın sonunda istifa etmiş olması, hemen yeni bir seçim düzenleneceği anlamına gelmiyor.

Bir olasılık, herkesin üzerinde uzlaştığı reformları yerine getirecek bir hükümet kurulması. Ya da Prodi, riskli bir güvenoylamasına yoluna gidebilir.

Berlusconi tüm hatalarına rağmen, bir kaç ayda bir hükümetlerin devrildiği İtalya'da istikrar sağlamayı başarmıştı. İstikrarsızlık şu an İtalya'da en son gereken şey. Ekonomik reformlar gerekiyor, işsizlik de had safhada. Emeklilik sistemi işlemiyor. AB bazında İtalya'nın bütçe açığı da hala yüksek. Bush yönetimine desteği yüzünden de eleştirilen Prodi için en hayırlısı, koalisyonu'nu genişletmek, Hristiyan Demokratları da içine almak gibi görünüyor" ifadelerine yer verdi.

Times Gazetesi'nin manşetten verdiği bir haberin başlığı: "İngilizler evlilik fikrine soğudu".

Times, İngiltere'de 1862 yılından bu yana tutulan kayıtlara bakıldığında, evlenmeyi seçen İngilizlerin sayısının en düşük seviyeye indiğini yazdı. Uzmanlar, hükümet beraber yaşayan çiftlere evlilere tanıdığı hakların aynısını tanımaya devam ettiği sürece, 2005 yılındaki yüzde 10'luk düşüşün daha da artacağını belirtiyor. Muhalefet de Ulusal İstatistik Bürosu'nun bu verilerine dayanarak iktidardaki İşçi Partisi'ni bu konudaki politikaları yüzünden bugün sıkıştırmaya hazırlanıyor.

Daily Telegraph Gazetesi, ABD'de 2008 yılında yapılacak olan başkanlık seçimleri için Demokrat Parti içinde aday adaylığını koyanlardan biri Senatör Barrack Obama. Hillary Clinton karşısında en güçlü aday adaylarından biri olarak gösterilen, Kenyalı bir baba ve Amerikalı bir annenin çocuğu olması sebebiyle Amerika'nın ilk siyah başkanı olmaya aday bir isim.

Daily Telegraph, her düzenlediği mitingde bir rock yıldızı edasıyla karşılanan politik deneyimsizliğine rağmen iyi bir hatip olarak görülen Obama'nın Holywood yıldızlarının gönüllerini fethettiğini yazdı.

"Hollywood, yıldızları, Demokrat Parti'nin aday adaylarından Senatör Barack Obama'nın kampanyasına dün gece düzenlenen gecede 1 milyon dolardan fazla yatırarak Amerikan başkalık seçiminde ne kadar etkili olabileceklerini de göstermiş oldular.

Jennifer Aniston, Morgan Freeman, Eddie Murphy, Steven Spielberg gibi yıldızlar ve çek defterleri dün gece Obama için işbaşındaydı."

Times gazetesi iç sayfalardaki bir habere "New York'a sesten hızlı uçan uçaktan bir bilet lütfen" başlığını attı.

Times, Londra-New York arasını iki saatten az sürede katedecek bir uçağın geliştirilmesi için NASA ile İngiliz havayolu şirketi Virgin Airlines'ın güçlerini birleştirdiğini duyurdu.

"Amerikan Uzay ve Havacılık Dairesi NASA, Sir Richard Branson'ın havayolu şirketiyle bilgi ve deneyimlerini paylaşacak, araştırma tesislerinden faydalanılmasına izin verecek. NASA bunun karşılığında, gelecek yıl deneme uçuşlarına başlaması beklenen Virgin havayollarının ilk yörünge çevresinde dolaşacak SpaceShipTwo uzay aracında astronotların eğitimi ve bazı deneylerin yapılması hakkını elde edecek.

Virgin 2009 yılında dünya yüzeyinden yaklaşık 130 kilometre yüksekte ilk uçuşunu yapacak. 2 buçuk saat sürecek uçuşun fiyatı ise 100 bin dolar. İlk uçuşta yer alacak 200 kişi ise depozitolarını çoktan ödediler bile".

(BBC-CY-CY-ÖK-D)

Kaynak: İHA

title