İnfertilite (Kısırlık) sebebiyle gelen çiftlere yaklaşım nasıl olmalı?

İnfertilite (Kısırlık) sebebiyle gelen çiftlere yaklaşım nasıl olmalı?

Kadın Hastalıkları, Doğum ve Tüp Bebek Uzmanı Op. Dr. Reyhan Topuz, infertilite (kısırlık) problemi bulunan çiftlere nasıl yaklaşılması gerektiğini anlattı.

İLANDIR
İnfertilite (Kısırlık) sebebiyle gelen çiftlere yaklaşım nasıl olmalı?

Bir gebeliğin oluşabilmesi için gerekli koşullar nelerdir, mve çiftler nasıl değerlendirilmelidir?

  • Sağlıklı yumurtalıklara sahip olmak direkt ultrasonla bakarak, indirekt yoldan da kadın hormonlarına bakarak ve AMH denilen yumurtalık kapasitesini yansıtan testlerle anlaşılabilir.
  • Erkekten gelen spermin sağlıklı olması bu da 3 günlük cinsel perhizin ardından erkeklerin spermiogram testi vermesiyle anlaşılır.

  • Kadında sağlıklı tüplerin varlığı HSG ( Histerosalpingografi ) denen yöntemle anesteziye bile gerek kalmadan 15 dakikalık bir işlemle anlaşılabilir. Rahim ağzından opak bir madde verilerek bu maddenin rahim ve tüplerden geçişi esnasında hem rahim duvarı hem de tüplerin yapısı çok rahat değerlendirilir. Tüpler tıkalıysa aynı anda selektif salpinografi yapılarak açılması dahi mümkündür. HSG filminin ardından birkaç ay içerisinde spontan gebe kalma oranları azımsanmayacak kadar çoktur.
  • Yumurtanın döllendikten sonra sağlıklı bir şekilde yerleşebileceği rahim boşluğu histereskopi denen bir yöntemle rahim içine kamera ile bakılarak yapışıklık, polip, submuköz myom, septum gibi problemler düzeltilebilir. Doğuştan T. Shape ( dar uterus ) denen yapısal anormalliklere operasyon planlanabilir.

Çiftin aile hastalıklarına, genetik özelliklerine genel bir değerlendirme yapılmalı. Kadının kilosu, yaş aralığı, daha önce gebe kalıp kalmadığı, gebeliğini nasıl geçirdiği, RH uygunsuzluğu bulunup bulunmadığı, kötü alışkanlıklarının varlığı sorgulanmalıdır.

Gebelik sürecini olumsuz etkileyebilecek enfeksiyonlar tespit edilip tedavi tamamlanmalıdır.

İnfertilite tanısı koymak ve tedaviye başlamak için düzenli ilişkiye rağmen bir yıl geçmesi her zaman gerekmez. Kadın yaşı 35 ve üzeri ise, adet gecikmesi, adet olamama şikayeti varsa bilinen rahim tubal hastalık veya endometriozis gibi durumlar varsa erken tanı ve tedaviye başlamak gerekir. Kadında yaşın çok önemli bir parametre olduğu unutulmamalıdır. Yaş ilerledikçe yumurtalıklardaki yumurtaların yaşlandığı ve 38 yaştan sonra gebe kalma şansının iyice düştüğü ve oluşan gebeliklerde düşükle sonuçlanma riskinin arttığını bilmeliyiz. ( Genetik yapısı bozuk embriyo olumunun artmasından dolayı düşük yapma riski yaş ilerledikçe artmaktadır. )

Kariyer için çocuk sahibi olma yaşını ertelememeliyiz.