İnfaz Koruma Memuru alımı: Adalet Bakanlığı personel alımı başvuru tarihi ve şartları

İnfaz Koruma Memuru alımı: Adalet Bakanlığı personel alımı başvuru tarihi ve şartları

Adalet Bakanlığı, 12 bin 713 personel alımı yapılacağını açıklamıştı. Ve bunun yarısı infaz koruma memuru alımı şeklinde olacak. Peki infaz koruma memurluğu alımı başvuru şartları, başvuru tarihi nedir? Kaç kişi alınacak? Detaylar haberimizde.

İnfaz Koruma Memuru alımı: Adalet Bakanlığı personel alımı başvuru tarihi ve şartları

Adalet Bakanlığı tarafından 12 bin 713 personel alımı ilanı ilgi uyandırdı. Bunun neredeyse yarısı, 6 bin 126, infaz koruma memur alımı şeklinde açıklandı. Memur olmak isteyen binlerce kişi, başvuru şartları, başvuru tarihi ve nasıl başvuru yapılır araştırmaya başladılar. Haberimizde infaz koruma memuru alımı başvuru şartları, tarihi ve detaylarını inceledik.

BAŞVURU ŞARTLARI NELERDİR?

Başvurularda, lisans mezunları için 2018 KPSSP3, önlisans mezunları için 2018 KPSSP93, ortaöğretim mezunları için 2018 KPSSP94 puanı esas alınmak kaydıyla Kamu Personeli Seçme Sınavından 70 ve daha yukarı puan almış olma şartı aranacaktır.

Sözleşmeli infaz ve koruma memurluğuna başvurabilmek için ;

a)En az lise veya dengi okul mezunu olmak,

b)Yapılacak sınavın son başvuru tarihi olan16/07/2019itibarıyla 18 yaşını doldurmuş olmak, merkezî sınavın (KPSS-2018) yapıldığı yılın Ocak ayının birinci günü itibarıyla 30 yaşını bitirmemiş olmak,(01 Ocak 1988 ve sonrası doğumlu olanlar sınava müracaat edebilecektir.)

c)Erkeklerde 170 cm. kadınlarda 160 cm. 'den kısa boylu olmamak,

d)Boy uzunluğunun santimetre cinsinden son iki rakamı ile kilosu arasındaki fark 13'ten fazla, 17'den az olmamak, (Örneğin; 170 cm boyunda olan bir adayın kilosunun 70+13=83'ten fazla, 70-17=53'ten az olmaması gerekmektedir.)

BAŞVURU TARİHİ NEDİR?

Başvurular01/07/2019 günü başlayıp,16/07/2019günü mesai saati bitiminde sona erecektir.

NASIL BAŞVURU YAPILIR?

Adaylar, yapılacak olan sözlü sınav ve uygulamalı sınava, adalet komisyonu başkanlıklarından veya Bakanlık internet sitesinden temin edecekleriEK-1başvuru formunu doldurup, öğrenim belgesi ve sınav sonuç belgesinin aslı veya noter onaylı sureti ya da komisyon başkanlığınca onaylı örneği ile birlikte en son başvuru günü mesai bitimine kadar sınavı yapacak adalet komisyonu başkanlığına (sınav merkezi) veya herhangi bir adli yargı ilk derece mahkemesi adalet komisyonu başkanlığına başvuracaklardır. Ayrıca herhangi bir nedenle askerlikten muaf olan adayların muafiyetlerine ilişkin sağlık raporu veya bedelli askerlik belgesini başvuru formlarına eklemeleri, aşçı ve teknisyen unvanlarına başvuru yapacak adayların diplomaları ile birlikte öğrenim esnasında almış oldukları dersleri gösterir transkript belgesini de başvuru formuna eklemeleri gerekmektedir.

Adli yargı ilk derece mahkemesi adalet komisyonu başkanlıkları dışında herhangi bir mercie yapılan başvuru kabul edilmeyecektir. Yine adalet komisyonu başkanlıklarına posta veya kargo ile yapılan başvurular kabul edilmeyecektir.

Başvuruyu alan adli yargı ilk derece mahkemesi adalet komisyonu tarafından UYAP üzerinden sınav ortak rolünden sınavı yapacak adli yargı ilk derece mahkemesi adalet komisyonunun(sınav merkezi) tanımladığı sınav numarası seçilerek başvuru kaydedilecektir. Daha sonra başvurulara ilişkin evrak; masrafı ilgilisinden alınmak suretiyle aynı gün acele posta servisi (APS) ile ilgili adli yargı ilk derece mahkemesi adalet komisyonu başkanlığına (sınav merkezine) ivedigönderilecektir.

Adaylar sadece bir unvan için ve bir adli yargı ilk derece mahkemesi adalet komisyonu başkanlığının yapacağı sınava başvurabileceklerdir. Aynı ya da farklı unvan için aynı ya da farklı komisyona başvurulması durumunda yapılan tüm başvurular geçersiz sayılacak, bu şekilde sınava girenler kazanmış olsalar dahi yerleştirme işlemleri yapılmayacaktır.

(Örneğin; bir aday infaz ve koruma memuru unvanı için bir yere başvuru yaptığında, başka bir yer infaz ve koruma memurluğu veya gerekli şartları taşısa dahi büro personeli (cezaevi kâtipliği) ya da diğer bir unvan için aynı veya farklı bir yere başvuru yapamayacaktır.)

Adayların başvuru yaparken bu hususu göz önünde bulundurmaları gerekmektedir.

PERSONEL ALIMI DETAYLARI İÇİN TIKLAYINIZ