İnegöl Kent Müzesine Ziyaretçi Akını

İnegöl Kent Müzesine Ziyaretçi Akını

İnegöl Belediyesi tarafından ilçeye kazandırılan İnegöl Kent Müzesi ziyaretçi akınına uğruyor.

İnegöl Kent Müzesine Ziyaretçi Akını

Açıldığı günden bu yana birçok sergi ve eğitim programına da ev sahipliği yapan müze; bugüne kadar 405 Bin 146 yerli ve yabancı ziyaretçiyi ağırladı.

Dışarıdan İnegöl'e gelenlerin "Nereyi Gezsem" düşüncesine ilaç gibi çare olan İnegöl Kent Müzesi; yerli ve yabancı birçok turiste ev sahipliği yapıyor. Birçok bireysel ziyaretçiyi ağırlayan İnegöl Kent Müzesini son bir hafta içerisinde 4 farklı grup ziyaret etti.

İnegöl Kent Müzesi; Şehrin Tüm İzlerini Taşıyor
İlk grup; 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı etkinlikleri için İnegöl'e davet edilen Türkmenistan heyeti oldu. Aşkabat Anadolu Lisesi öğrencileri adına Müdür Yardımcısı Nursultan Mamedova; Kent Müzesi'nin İnegöl'ün küçük bir motifi olduğunu belirtti. Şehrin tüm izlerini taşıdığını söyleyen Mamedova; öğrencileri ile birlikte İnegöl Kent Müzesinden çok etkilendiklerini belirtti.

Gönül Köprüsü Müze
Çeşitli Avrupa Birliği Hibe Programları Projeleri içerisinde de yerini alan İnegöl Kent Müzesi; Holanda'nın Heemskerk şehrinden; 'Give Me Your Hend' (Bana Elini Ver) projesi kapsamında gelen öğrencilere de ev sahipliği yaptı. Ayrımcılığa karşı mücadele etmek, çok kültürlü bir yaşamın mümkün olduğunu göstermek ve iki ülke arasında kültürlerarası diyalogla bir gönül köprüsü oluşturmak amacıyla yola çıktıklarını belirten grup üyesi öğrenciler; İnegöl Kent Müzesi'ne hayran kaldıklarını söylediler.

İnegöl Kent Müzesi Model Alınıyor
Kütahya Tavşanlı Kültür ve Tarih Araştırmaları Komisyon üyeleri, Tavşanlı Belediye Başkan Yardımcısı Mehmet ATABAY başkanlığında, İnegöl Kent Müzesini gezdiler. Komisyon Üyeleri; Tavşanlı'da kurulması düşünülen Kent Müzesine örnek olabilecek en iyi modelin İnegöl Kent Müzesi olduğu fikrinde birleştiler.

Tur Operatörlerinin İlgi Odağı
Ünü günden güne yayılan İnegöl kent Müzesi; tur operatörlerinin de dikkatini çekmeye başladı. Ülke çapında turizm organizeleri yapan özel bir tur şirketi (Anı Turizm – (Anıtur)) tarafından düzenlenen; İznik Göl'ü - Ayasofya Müzesi – BursaTophane - Cumalıkızık - Saitabat Şelalesi - Trilya ve Mudanya turu kapsamında İnegöl Kent Müzesi de ziyaret edildi. Türkiye'de insanı içine çeken ve geçmişin güzel günlerine götüren, bir zaman tünelinde gezdiren İnegöl Kent Müzesi yetkililerine teşekkürlerini ileten Kafile üyeleri; İnegöl Kent Müzesi gibi bir müzeyi ilçeye kazandıran Belediye Başkanı Alinur AKTAŞ'a selamlarının iletilmesini istediler.

Tura katılan kafilenin memnun kalması sebebiyle; AnıTur şirket yetkilileri; bundan sonra Güney Marmara Bölgesi güzergahında düzenleyecekleri turlarda; başta İnegöl Kent Müzesi olmak üzere İnegöl'ün turistik değerlerini de dahil edeceklerini söylediler.

Her Yıl 100 Binin Üzerinde Ziyaretçi
Son bir haftalık ziyaretlerin normal olduğunu söyleyen Müze yetkilileri ise İnegöl Kent Müzesinin her yıl 100 binin üzerinde ziyaretçi ağırladığını ifade ediyorlar.