İMKB Endeksi'ne Dayalı İlk Borsa Yatırım Fonu SPK'nın Onayı ile Kuruldu

İstanbul Menkul Kıymetler Borsası (İMKB) Endeksi'ne Dayalı İlk Borsa Yatırım Fonu Sermaye Piyasası Kurulu (SPK)'nun Onayı ile Kuruldu. İMKB Tarafından Hesaplanmakta ve Yayınlanmakta Olan İMKB Ulusal-30 Endeksi'ni Lisanslayan Finansbank A.ş, SPK'dan Borsa Yatırım Fonu Kuruluşu İçin Gereken Onayı Aldı.

İMKB Endeksi'ne Dayalı İlk Borsa Yatırım Fonu SPK'nın Onayı ile Kuruldu

İstanbul Menkul Kıymetler Borsası (İMKB) Endeksi'ne dayalı ilk borsa yatırım fonu Sermaye Piyasası Kurulu (SPK)'nun onayı ile kuruldu. İMKB tarafından hesaplanmakta ve yayınlanmakta olan İMKB Ulusal-30 Endeksi'ni lisanslayan Finansbank A.Ş, SPK'dan Borsa Yatırım Fonu kuruluşu için gereken onayı aldı.

Finansbank A.Ş. İMKB-30 A Tipi Borsa Yatırım Fonu ile yatırımcılar Türkiye'de ilk defa İMKB Endekslerine yine İMKB bünyesinde yatırım yapma şansı bulacak. Öte yandan, İMKB Ulusal 30 endeksi, spot piyasa ve vadeli piyasada aynı anda işlem gören ilk endeks olarak yatırımcılara farklı alternatifler sunacak.

Yerli ve yabancı yatırımcılar tarafından yakından takip edilen ve oldukça önem verilen bir endeks olan İMKB Ulusal 30 Endeksi üzerine baz edilen ilk Borsa Yatırım Fonu olan Finansbank A.Ş İMKB 30 A Tipi Borsa Yatırım Fonu, İMKB'nin ürün çeşitliliğinin arttırılması açısından da önem taşıyor.

İMKB Başkanı Hüseyin Erkan, konuyla ilgili açıklamasında, İMKB'nin dünya borsaları arasında sahip olduğu önemli konumun daha da güçlenmesi için İMKB-30 Borsa Yatırım Fonu'nun önemli bir adım olduğunu ifade etti. Erkan, yapmakta oldukları düzenlemelerle ve yeni ürünler için hazırlamakta oldukları platformlarla İstanbul'un finansal çekim merkezi olmasına ilişkin katkının artarak süreceğini kaydetti.

Takasbank Genel Müdürü ve Yönetim Kurulu Üyesi Emin Çatana da; Borsa Yatırım Fonlarının ülkemiz sermaye piyasalarına kazandırılmasında Takasbank'ın da önemli rolü bulunduğunu ve bundan da büyük mutluluk duyduklarını belirterek, "Yeni ürünler konusunda desteğimizi sürdüreceğiz" dedi.

Finansbank A.Ş. Grup CEO'su Ömer Aras ise yaptığı açıklamada, Finansbank olarak değişken piyasa koşullarına rağmen piyasaya yeni ürünler sunmaktan mutlu olduklarını belirterek, "Finansbank, piyasa gelişimine katkıda bulunacak yenilikçi ürünleri, hızla değişen yatırım ortamına uygun olarak yatırımcılara sunmayı kendisine hedef edinmiştir" dedi.

Finans Portföy Yönetimi A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Kerim Rota da, "Türkiye'nin ilk ve dünyanın altıncı altın borsa yatırım fonunu yatırımcılara sunan Finans Portföy yüksek bilgi birikimi ve ileri teknolojik altyapısı ile Türkiye sermaye ve para piyasalarına en yenilikçi ürünlerle katkıda bulunmaya devam edecektir. Sermaye Piyasası Kurulu, İstanbul Menkul Kıymetler Borsası, Takasbank ve Merkezi Kayıt Kuruluşu'nun desteği ile yeni projeler üzerinde çalışmaya devam ediyoruz" dedi.

Finans Portföy Yönetimi A.Ş Genel Müdürü C. Özgür Güneri'nin verdiği bilgiye göre, Finansbank A.Ş İMKB-30 A Tipi Borsa Yatırım Fonu'nun, Sermaye Piyasası Kurulu'nun iznine bağlı olarak Şubat ayı içerisinde İMKB'de işlem görmeye başlaması bekleniyor.

(CİHAN)

Kaynak: CHA