İMKB'de İslami Endeks, 25 Haziran'dan İtibaren Yayında

İstanbul Menkul Kıymetler Borsası (İMKB)'nın başkanı olduğu İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) Üye Ülke Borsaları Forumu'nun Standart And Poor's (S&P) ile ortak faaliyetlerinin ardından S&P OIC COMCEC 50 İslami Endeksi 25 Haziran'dan itibaren yayına...

İMKB'de İslami Endeks, 25 Haziran'dan İtibaren Yayında

İstanbul Menkul Kıymetler Borsası (İMKB)'nın başkanı olduğu İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) Üye Ülke Borsaları Forumu'nun Standart And Poor's (S&P) ile ortak faaliyetlerinin ardından S&P OIC COMCEC 50 İslami Endeksi 25 Haziran'dan itibaren yayına başlıyor. Endekse Bahreyn, Bangladeş, Birleşik Arap Emirlikleri, Endonezya, Fas, Fildişi Sahili, Katar, Kazakistan, Kuveyt, Lübnan, Malezya, Mısır, Nijerya, Umman, Pakistan, Suudi Arabistan, Tunus, Türkiye ve Ürdün'den 50 şirket dahil olacak.

S&P İslami Endeksler Metoduna göre belirlenen şirketlerin hisse senetlerinde minimum 1 milyon ABD Doları seviyesinde günlük ortalama işlem hacmi aranıyor. Buraya, bir ülkeden en az 1 en fazla 8 şirketin hissesi eklenebiliyor. OECD Orta Doğu ve Kuzey Afrika Bölgesi Borsaları toplantılarına verilen arada OIC COMCEC 50'yi kamuoyuna tanıtan İMKB Başkanı İbrahim Turhan, endeksin şirketlerin performansını ölçeceğini, bu anlamda önemli bir boşluğu dolduracağını belirtti.

Endeksi S&P'nin hesaplayıp yayınladığına işaret eden İbrahim Turhan, "Bu, İİT bünyesinde bulunan 19 ülkenin borsalarını içeriyor. Bu borsalardan seçilen 50 şirketi içeriyor. Burada kural İslami ilkelere uygunluk." dedi. OIC COMCEC İslami Endeks'te bulunan 50 şirketin toplam piyasa değerinin 170 milyar doları bulduğuna dikkat çeken Turhan, "Anılan endeks yakında yayımlanıyor. Nasıl İMKB 30, İMKB 50 ve İMKB 100'de birtakım ürünlerle yatırım yapmak mümkünse buraya yatırım yapmak da mümkün olacak." şeklinde konuştu.

İslami Endeks'in detaylarına da değinen Turhan, şu bilgileri aktardı:

"Tabii bu endekse ilave olarak borsa yatırım fonları, vadeli sözleşmeler veya sertifikalar gibi ürünlerin geliştirilmesi gerekiyor. Bunu yapacak olanlar bizim yatırım fonlarımız, yatırım bankalarımız, aktif yönetim şirketlerimiz. Onların geliştireceği ürünler bizim borsalarımız dahil üye tüm borsalarda alınıp satılabilir olacak. Dahası S&P'nin kendi uluslararası dağıtım ağı içinde de alınabilir satılabilir olacak. Gelecek dönemde gelişmekte olan ülkeler dünya finans sektöründe daha önemli bir rol oynayacak. Dünya finansal varlık stokunda bu ülkelerin payı yüzde 20-21 iken gelecek 10 senede bunun yüzde 30'u aşacağı tahmin ediliyor. Yani yarısı kadar net artış olacak. Bu çerçevede bundan pay alacakların bir kısmı da İslami Endeks'e üye ülkeler ve borsalar. Yatırımcılar için son derece çekici. Çünkü tek şirkete yatırım yok. Burada yatırımları, riski dağıtma imkanı sunuluyor. Malum, Körfez ülkeleri başta ciddi anlamda sermaye olan, likidite olan kimi yatırım fonları var, bunlar ancak İslami ilkelere uygun enstrümanlara yatırım yapıyor. Kanımca, yeni endeks, yatırım fonları için çekici olacak."

Turhan, S&P OIC COMCEC 50'nin yatırım evreninini ciddi anlamda etkileyeceğini, değiştirip geliştireceğini de dile getirdi.

S&P, HEM REYTİNG KURULUŞU HEM ENDEKS ŞİRKETİ

İMKB Başkanı Turhan, S&P'nin hem kredi derecelendirme kuruluşu hem de endeks şirketi olduğunu belirtti. Turhan, "Yatırım fonları ve yatırım enstrümanları için hesaplamalar yapıyor. Bizim için önemli olan borsa ile ilgili tarafı. Zaten ilgilenen pek çok yatırımcı S&P 500 adını duymuştur. Dolayısıyla bu ikisini karıştırmamalıyız bir birine." dedi. İbrahim Turhan, reyting ile ilgili itirazlarının halen geçerli olduğunu da vurguladı.

FAS VE MISIR BORSALARI İLE MUTABAKAT ZAPTI

Öte yandan İMKB ile Fas ve Mısır borsaları arasında mutabakat zaptı da imzalandı. Anlaşmaların borsalar arası teknik alanda ortaklığa odaklandığını bildiren Turhan, şöyle konuştu:

"Bu teknik birikimin paylaşımını, elemanların karşılıklı olarak eğitimini, değişimini içeriyor. Bunun ötesinde bizim özel önem verdiğimiz 3-4 konu başlığı var. İlki borsacılık faaliyetleri için mühim olan teknoloji konusu. Borsalarımızın etkinliğini ve etkililiğini artırarak kendi kaynaklarımızla bütün bölge ülkelerine hitap edebilecek teknoloji platformu oluşturmak çok önemli bir gündem maddesi. İstanbul Finans Merkezi için de teknoloji platformunu her daim dillendiriyoruz. Bunu bölgede bulunan ülkelerin ve ortaklarımızın katılımı ile birlikte yapmayı hayata geçirmeyi önemsiyoruz. Böylece aynı programı kullanan borsalar arasında entegrasyon çok kolay olacak. Diğer bir konu borsaların ortak endekslerle ya da ortak borsa yatırım fonları ile ya da ortak ürünlerle yatırımcıların tek bir menkul kıymete değil ortak menkul kıymetlere yatırım yapmasına imkan tanımak. Yine diğer bir konu da bu faaliyetler yakın bir gelecekte sonuç verecek. Borsaların bir biri ile entegre olmasını mümkün kılacak bir yapıyı mekanizmayı hayata geçirilecek."

Kaynak: CHA