İMKB Başkanı Erkan, Musiad'ta Toplantıya Katıldı

İstanbul Menkul Kıymetler Borsası (İMKB) Başkanı Hüseyin Erkan, "Dünyanın Her Yerinde Kriz Var" Şeklindeki Söylentilerin Ezbere Konuşmalar Olduğunu Belirterek, "Bu Tip Söylentiler Nedeniyle İMKB'de Hissesini Satan Bizim Kendi İçerideki Müşterimiz. Dış Yatırımcılar İstikrarı ve Güven Ortamını Bildikleri İçin Daha Rahat Hareket Ediyor" Dedi.

İMKB Başkanı Erkan, Musiad'ta Toplantıya Katıldı

İstanbul Menkul Kıymetler Borsası (İMKB) Başkanı Hüseyin Erkan, "Dünyanın her yerinde kriz var" şeklindeki söylentilerin ezbere konuşmalar olduğunu belirterek, "Bu tip söylentiler nedeniyle İMKB'de hissesini satan bizim kendi içerideki müşterimiz. Dış yatırımcılar istikrarı ve güven ortamını bildikleri için daha rahat hareket ediyor" dedi.

İMKB, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği, Konya Ticaret Odası, Ticaret Borsası ve Sanayi Odası işbirliğiyle MUSİAD Konya Şubesi'nde düzenlenen toplantıya, İMKB Başkanı Hüseyin Erkan da katıldı. MUSİAD Konya Şube Başkanı Selçuk Öztürk, toplantının açılış konuşmasında, Türkiye'nin ekonomik problemleri, siyasi problemler, dünya ve Türkiye'deki gelişmelerle ilgili iş adamlarının bilgilendirildiğini kaydetti.

İMKB Başkanı Erkan ise, katılımcılara grafikler eşliğinde Türkiye'nin ekonomisi ve global piyasalardaki yeriyle ilgili detaylı bilgiler verdi. Türkiye'nin dünya ülkeleri sıralamasında üst seviyelerde yer aldığını belirten Erkan, "İMKB'de şu anda 319 şirket var. Bu şirketlerden 135'i büyük şirket, diğerleri ise küçük ve orta ölçekli şirketlerimiz. Hisse senetleri piyasasında yılda 300 milyar dolara yakın bir işlem hacmimiz var. Her gün ortalama 1.2 milyar dolar işlem yapıyoruz. Tahvil ve bono piyasasında ise bu işlem hacmimiz 9.1 milyar dolar civarındadır. İMKB kurulduğu günden itibaren Türkiye ekonomisine 37 milyar dolar net kaynak sağlanmıştır. Türkiye'de yapılan yatırımların yüzde 29'u İMKB sayesinde geliyor" dedi.

"Dünyanın her yerinde kriz var" şeklindeki söylentilerin ezbere konuşmalar olduğunu söyleyen Erkan, "Bu tip söylentiler nedeniyle İMKB'de hissesini satan bizim kendi içerideki müşterimiz. Onun dışında dış yatırımcılar istikrarı ve güven ortamını bildikleri için daha rahat hareket ediyor. Bu söylentiler çıktığında yüzde 72.4 olan hisse satışları, yüzde 71.5 civarına geriledi. Bu hiçbir şey, çünkü günlük ciromuz aradaki fark kadar. 2000'de yaşanan kriz öncesinde ise yüzde 64'lerde olan satışlar, yüzde 40'lara geriledi. O zaman dış yatırımcı güven olmadığı için hisselerini, bonolarını sattı. Şimdi böyle bir durum söz konusu değil. Türkiye'de şu anda yabancı yatırımcılar hisselerini satmıyor" şeklinde konuştu.

Şirketlerin kendilerini geliştirerek halka arz etmesi ve İMKB'de işlem görmesi için yaptıkları başvurularla ilgili olarak ise Erkan, şunları söyledi:

"1990'lı yıllarda krediler yüksek olduğu için şirketler halka arz yöntemini kullanıyordu. Şirketini halka arz ettiği içinde rahatlıkla Menkul Kıymetler Borsası'na giriyordu. Bu şekilde her yıl 30-35 şirket başvuruda bulunuyordu. 2001'den sonra ise durumlar biraz daha değişti. Çünkü kredi faizleri düştü. Şirketlerde gelir için halka arz yöntemini değil, kredi sistemini kullanmaya başladı. Halka arz olmayınca da İMKB'ye giren şirket sayısı her yıl 30-35 iken 6-7'ye indi. Mahalli odalarımızla bir araya gelip, danışma hatları oluşturup şirketlerimizi geliştirmenin yöntemlerini denemek istiyoruz. Hatta biz bazı uzman kişilerin şirketlere ortak olup 4-5 yıl içerisinde halka arz etmesini sağlayıp, sonra İMKB'ye girmesini sağlamak için çalışmalar yapıyoruz." (HİV-CC-CC-E)