IMF, Tim Heyetiyle Görüştü

IMF, Tim Heyetiyle Görüştü

Tim Başkanı Oğuz Satıcı, IMF Heyetinden Gıda Maddelerinde Kdv İndirimini ve Tek Oran Uygulanması Konusunda Yapılan Çalışmaların Hızlandırılması İstediklerini Belirterek, Yatırım Düşmanı Yüksek Faizleri Engelleyecek Bir Para Politikasına Geçilmesine Gerek Olduğunu Aktardıklarını Söyledi.

IMF, Tim Heyetiyle Görüştü

Uluslararası Para Fonu IMF heyeti, 6'ıncı Gözden Geçirme çerçevesinde İstanbul'da gerçekleştirdikleri görüşmeleri, Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Yönetim Kurulu Başkanı Oğuz Satıcı'nın başkanlığındaki heyetle tamamladı.

Satıcı, IMF'den "yatırım düşmanı yüksek faizleri" engelleyecek bir para politikasına geçilmesini istediklerini kaydetti.

TİM-IMF görüşmesi yaklaşık 1,5 saat basına kapalı sürdü. Görüşme sonrasında yaptığı açıklamada Satıcı, heyete Türkiye'deki tüm gerçekleri bütün çıplaklığıyla anlattıklarını, birçok kırılganlık olduğunu ama bir taraftan da ekonominin iyiye gittiğini ifade ettiklerini söyledi.

Yüksek faiz konusunun da gündeme geldiğini belirten satıcı, yüksek faizlerin sıcak para girişinin artmasına yol açarak, TL'nin değerlenmesine neden olurken, aynı zamanda yeni yatırımları da engellediğini aktardıklarını vurguladı.

Bu yüzden, TL'nin daha fazla değerlenmesini ve yatırım düşmanı yüksek faizleri engelleyecek bir para politikasına geçilmesini önerdiklerini kaydeden Satıcı, Türkiye'nin kırılganlıklarının tamamının yüksek faizden ileri geldiğini belitti.

IMF'ye Türkiye'de vergi reformunun yapılmasıyla ilgili hükümete destek verdiklerini ilettiklerini dile getiren Satıcı, görüşmede gıda maddelerinde KDV indirimi ve tek oran uygulaması konusunda yapılan çalışmaların hızlandırılmasının önemine de dikkat çektiklerini söyledi. Satıcı, seçim konusunun da gündeme geldiği görüşmede, heyete yatırımcıların seçimi risk olarak gördüğünü aktardıklarını ifade etti. (ANKA)