IMF'den Türkiye Açıklaması: Hükümetin Adımları Mayıs'ta Değerlendirilecek

IMF'den Türkiye Açıklaması: Hükümetin Adımları Mayıs'ta Değerlendirilecek

IMF Türkiye Heyeti, Türkiye'de Stand-by Anlaşması Altında Gerçekleşen Altıncı Gözden Geçirme Görüşmelerinin Sonucuna İlişkin Bir Açıklama Yaptı.

IMF'den Türkiye Açıklaması: Hükümetin Adımları Mayıs'ta Değerlendirilecek

IMF İcra Kurulu, hükümetin altıncı gözden geçirmenin politika hedeflerini desteklemeye yönelik bazı adımları yerine getirmeye yönelik çalışma yaptığını, bunların IMF İcra Kurulu tarafından Mayıs'ta değerlendirileceğini bildirdi.

IMF Türkiye heyeti, Türkiye'de stand-by anlaşması altında gerçekleşen altıncı gözden geçirme görüşmelerinin sonucuna ilişkin yazılı açıklama yaptı.

Açıklamada, Lorenzo Giorgianni başkanlığındaki bir IMF heyetinin 11 Eylül'de Türkiye'yle Stand By anlaşması altında altıncı gözden geçirme çalışmalarını tamamladığı ve taslak Niyet Mektubu konusunda ad referandum bir anlaşmaya ulaştığı bildirildi. "Ad referandum" anlaşma "imzalanmış olmasına karşın ayrıntıları üzerinde henüz durulması gereken sözleşme türü" olarak biliniyor.

IMF açıklamasında, "Görüşmeler, yetkililere, kamu işletmelerinin programın 2007 mali hedeflerine katkısını belirleyip düzenlemeleri için zaman vermek üzere 20 Mart'ta tehir edilmişti. Yetkililer kamu işletmelerinin mali performansını güçlendirmek için yapısal politikaların yanısıra, gereken ek harcama tedbirlerini açıklamış bulunuyor" denildi. Açıklamaya şöyle devam edildi:

"Yetkililerle mali ve parasal politikalar ve yapısal reform tedbirleri üzerinde şimdi ve daha önce varılan anlaşmalar IMF Yönetim Kurulu'nun onayına tabi bulunmaktadır. Hükümet şu anda altıncı gözden geçirmenin politika hedeflerini desteklemeye yönelik bazı adımları yerine getirmeye ve bunların IMF İcra Kurulu tarafından Mayıs'ta değerlendirilmesine yardımcı olmak amacıyla çalışma yapmaktadır." (ANKA)

Kaynak: ANKA