Imam Olduktan Sonra da Sporu ve Sanatı Bırakmadı

Imam Olduktan Sonra da Sporu ve Sanatı Bırakmadı

Ayasofya'nın ibadete açık bölümü Hünkar Kasrı'nda görev yapan imam Önder Soy, sanatçı ve sporcu kişiliğiyle gençlere örnek oluyor.

23.10.2016 14:02 | Son Güncelleme: 23.10.2016 14:02

HİKMET FARUK BAŞER - Ayasofya'nın ibadete açık bölümü Hünkar Kasrı'nda görev yapan imam Önder Soy, sanatçı ve sporcu kişiliğiyle gençlere örnek oluyor.

Mesleğini aksatmadan kickboks, boks ve karateyle ilgilenen Soy, kendini geliştirmek için musiki dersleri alıyor, hat sanatıyla uğraşıyor.

Soy, AA muhabirine yaptığı açıklamada, babasının kendisini yönlendirmesi sonucunda imam olduğunu söyledi.

Ayasofya'nın ibadete açılan bölümünde imamlık yaptığını belirten Soy, mesleğinin yanında farklı spor ve sanat dallarıyla da ilgilendiğini belirtti.

Spora olan aşkının çocukluğundan geldiğini, amcasının karate antrenörlüğü yaptığını dile getiren Soy, "Çocukluğumda Çin filmleri meşhurdu. Ondan dolayı da hareketli bir çocukluğum vardı. İnsanın bazen kendisini savunması gereken durumlar da oluyor. Ben hem kendimi savunmak hem de spor amaçlı düzenli olarak kickboks, boks ve karate çalışıyorum." dedi.

Soy, zaman buldukça İstanbul'un sahillerine gidip antrenman yaptığını ifade ederek, sporun yaşamını nasıl etkilediğini şöyle anlattı:

"İmamlığın yanında Uzak Doğu sporlarıyla ilgileniyorum. Çok sayıda müsabakaya çıktım. Bunun yanında spor salonlarında da çok eğitim verdim. Çok sayıda şampiyonaya hazırladığım öğrencim var. Hala onları çalıştırmaya devam ediyorum. İmam olduktan sonra hayatımdan sporu çıkarmadım. Eyüp'te önceki yıllarda bir camide imamlık yaparken mahalledeki gençlerle sportif faaliyetler yapıyorduk. Onlar spor yaptıktan sonra camiye daha çok geliyordu ve kötü alışkanlıklardan da uzak duruyordu. Bizim sporcu kimliğimiz onlara örnek oluyordu. Meslektaşlarım da sporcu kimliğimi seviyor."

"İlk defa çevremde bir imamı spor yaparken görüyorum"

Soy, bir gün spor salonunda karşılaştığı bir vatandaşın kendisine ne iş yaptığını sorduğunu belirterek, bu kişi ile diyaloğunu şöyle aktardı:

"Ben de ona imam olduğumu söyledim. O da bana 'Siz galiba modern bir imamsınız' dedi. Ben de ona 'İmam imamdır' dedim. O kişi bana 'İlk defa çevremde bir imamı spor yaparken görüyorum' dedi. İmam olduğumu söyledikten sonra iltifatlarda bulundu. Spor, hayatıma çok şey kazandırdı. Tüm meslek arkadaşlarımı da sporla uğraşmaya davet ediyorum. Görevimi aksatmadan haftada en az 5 gün spor yapıyorum."

Soy, sporcu kimliğinin yanında musiki derslerine de katıldığını, bunun Kur'an-ı Kerim ve ezanı okuyuşunu olumlu yönde etkilediğini söyledi.

Musikisinin dinlenmesinin hoşuna gittiğini aktaran Soy, "Burası medeniyetlerin kesişmiş olduğu bir yer, tarihi yarımada. Buraya kendi insanlarımızın dışında turistler de oldukça fazla geliyor. Burayı Müslümanların yanı sıra farklı dinden insanlar da ziyaret ediyor. Dolayısıyla sizin öyle bir musiki ortaya koymanız gerekiyor ki ilgi çekici olsun. Bizim öğrenme aşkı gereksinimimiz buradan geliyor. Musiki kurslarına gidip kendimi daha çok geliştirmeye çalışıyorum." diye konuştu.

Soy, çocukluğunda hat sanatına merak saldığını belirtti.

Ezberlediği Kur'an-ı Kerim'i güzel bir şekilde telaffuz etmenin yanında iyi bir şekilde de yazmak istediğini aktaran Soy, "Bundan dolayı hat sanatıyla 2002 yılından beri ilgileniyorum. Kültür ve Turizm Bakanlığından da belgeliyim. Her hafta düzenli eğitime gidiyorum." diye konuştu.

Soy, sanatın ve sporun insana çok şey kattığını ifade ederek, gençleri de bir spor ve sanat dalına yönlendirmeye çalıştığını kaydetti.

Kaynak: AA

Manşet

Haberler

Haberler.com Ios Uygulaması Haberler.com Android Uygulaması Haberler.com Huawei Uygulaması
Şu an buradasınız: Imam Olduktan Sonra da Sporu ve Sanatı Bırakmadı - Haber
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

[Kullanım Şartları] - [Hata Bildir] 20.9.2020 11:59:48. #1.14#
title