İmalat Sanayinde Brüt Ücret 1.238 Ytl'ye Çıktı

İmalat Sanayinde Brüt Ücret 1.238 Ytl'ye Çıktı

ANKA - Haberler | Ekonomi
İmalat Sanayinde Brüt Ücret 1.238 Ytl'ye Çıktı

Kamu Sektöründe Ortalama 2 Bin 60 Ytl Olan Ortalama Aylık Brüt Ücret, Özel Sektörde İse 1.170 Ytl Olarak Gerçekleşti.

İmalat sanayi sektöründe çalışan işçilerin aylık oralama brüt ücreti, bu yılın ilk üç aylyık döneminde, geçen yılın son dönemine göre 22 YTL, bir yıl önceye göre ise ise 127 YTL'lik artışla 1.238 YTL'ye yükseldi.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), İmalat Sanayi Üç Aylık İstihdam Anketi'nin bu yılın birinci üç aylık dönemine ilişkin sonuçlarını açıkladı. Buna göre imalat sanayi sektöründe çalışanların kişi başına aylık ortalama brüt ücreti bu dönemde 1.238 YTL, kişi başına aylık ortalama brüt kazancı ise 1.405 YTL olarak gerçekleşti.

Kamu sektöründe ortalama 2 bin 60 YTL olan ortalama aylık brüt ücret, özel sektörde ise 1.170 YTL olarak gerçekleşti. Bu yılın ilk üç aylık döneminde kamu sektörü işçilerinin brüt ücreti bir önceki üç aya göre 4 YTL azalırken, özel sektörde 31 YTL arttı. Son bir yılda ise kamuda 235 YTL olan brüt ücretteki artış özel sektörde ise 121 YTL'de kaldı.

ÇALIŞMA SÜRESİ KISALDI

Bu arada bu yılın ilyk üç aylık dönmeminde imalyat sanayi sektöründe haftalık ortalama çalışma süresi 45.6 saate geriledi. Bu süre geçen yılın birinci dönheminde 45.7 saat, geçen yılın son döneminde ise 46.6 saat olmuştu. Kamu sektöründe shaftalık fiili çalışma süresi 44.1 saat, özel sektörde ise 45.8 saat olarak gerçekleşti.

EN FAZLA RAFİNERİ İŞÇİLERİ KAZANIYOR

Türkiye'nin en yüksek kazanan işçilerinin aylık ortalama 4 bin 999 YTL'yle "kok kömürü, rafine edilmiş petrol ürünleri imalatı" sektöründe çalıştığı belirlendi. Bu sektörü ortalama 2 bin 729 YTL'lik brüt kazançla "Kimyasal madde ve ürünleri imalatı" sektöründeki işçiler izledi.

Toplu iş sözleşmesi (TİS) kapsamındaki işyerlerinde en yüksek ortalama brüt kazancı da yine 4 bin 392 YTL'yle ile "kok kömürü, rafine edilmiş petrol ürünleri imalatı"nda çalışan işçiler elde etti. Bu sektörü de yine 3 bin 84 YTL'yle "kimyasal madde ve ürünleri imalatı" izledi.

TİS kapsamı dışındaki işyerlerinde ise en yüksek ortalama brüt kazancı 6 bin 349 YTL'yle "kok kömürü, rafine edilmiş petrol ürünleri imalatı" ve 4 bin 978 YTL'yle "Tütün ürünleri imalatı" sektörlerinde çalışanlar elde ettiler.

KAMU VE ÖZEL SEKTÖR AYRIMI

Bu yılın birinci döneminde kamu sektöründe en yüksek ortalama brüt kazancı 4 bin 392 YTL'yle "kok kömürü, rafine edilmiş petrol ürünleri imalatı" ve 3 bin 404 YTL'yle "basım ve yayım imalatı" sektöründe çalışan işçiler elde etti. Özel sektörde ise en yüksek ortalama brüt kazanç 6 bin 349 YTL'yle yinhe "kok kömürü, rafine edilmiş petrol ürünleri imalatı" ve 2 bin 775 YTL'yle ile "Kimyasal madde ve ürünleri imalatı" sektöründe sağlandı.

BÜYÜK İŞYERLERİNİN KAZANCI DA BÜYÜK

Anket sonuçlarına imalat sanayiinde işyeri büyüklüğü arttıkça kişi başına aylık ortalama brüt ücret ve kazanç da yükseliyor. Bu yılın birinci döneminde, 10-49 ücretli çalışanı bulunan işyerlerinde, kişi başına aylık ortalama brüt kazanç 905 YTL, aylık ortalama brüt ücret ise 839 YTL oldu. 500 ve daha fazla ücretli çalışanı bulunan büyük ölçekli işyerlerinde, kişi başına aylık ortalama brüt kazanç 1.664 YTL, kişi başına aylık ortalama brüt ücret ise 1.444 YTL olarak tahmin edildi.

TOPLU SÖZLEŞME ÜCRETİ ARTIRIYOR

Doğrudan veya dolaylı toplu iş sözleşmesi kapsamında işyerlerinde ücretli çalışanların aylık ortalama brüt ücret ve kazançlarının, TİS kapsamı dışında bulunan işyerlerine göre daha yüksek seyrediyor.

TİS kapsamındaki işyerlerinde, çalışanlar bu yılın birinci döneminde kişi başına aylık ortalama 1.905 YTL brnüt kazanç ve 1.657 YTL brüt ücret elde ettiler. TİS kapsamı dışında kalan işyerlerinde ise ortalama brüt kazanç 1.034 YTL, brüt ücret ise 928 YTL olarak gerçekleşti. TİS kapsamındaki işyerleri ile TİS kapsamı dışındaki işyerleri arasındaki ücret farklılığı kamu-özel sektör ayrımında da değişmiyor.

BÖLGESEL FARKLILIKLAR

İstatistiki Bölge Sınıflaması Düzey1'e (NUTS1) göre 12 bölge içerisinde en yüksek kişi başına aylık ortalama brüt kazancı Batı Karadeniz Bölgesinde ki (1.915 YTL) işçiler elde etti. Bu bölgeyi 1.668 YTL'yle Doğu Marmara Bölgesi izledi. İstanbul'da kişi başına aylık ortalama brüt kazanç ise 1.426 YTL olarak belirlendi.

Ücretli çalışanlara yapılan ikramiye ve prim ödemelerinin aylık ortalama brüt kazanç içindeki payı kamu sektöründe yüzde 9.5, özel sektörde ise yüzde 10.3 olarak belirlendi.Sosyal yardımların brüt kazanç içindeki payı ise kamu sektöründe yüzde 1.4, özel sektörde ise yüzde 1.7 olarak tahmin edildi.

Kaynak: ANKA

Haber Yorumları
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

Manşet Haberler

title