İlksan Genel Kurulu'nda Basın Tartışması da Yaşandı

İlksan Genel Kurulu'nda Basın Tartışması da Yaşandı

Öğlen Saatlerinde Protesto ve Arbedelere Sahne Olan İlksan Genel Kurulu'nun Öğleden Sonraki Bölümünde de Basın Gerginliği Yaşandı.

İlksan Genel Kurulu'nda Basın Tartışması da Yaşandı

İLKSAN Genel Kurulu'nda, Eğitim-Sen üyeleri ile Türk-Eğitim-Sen üyeleri arasında yaşanan gerginliğin ardından basına yönelik sataşmalar da yaşandı. Bir gazete muhabirinin özel maili aracılığıyla gazete bürosuna gönderdiği haberin yönetim kurulu üyesi Harun Yenice tarafından kürsüden okunması üzerine bazı delegeler "Basın nerede?" diye bağırdı ve salondaki gazetecilere sözlü sataşmalarda bulundu.

İLKSAN'ın Başkent Öğretmenevi'nde yapılan "5. Dönem 2. Olağanüstü Temsilciler (Genel) Kurul toplantısında gerginlik bitmek bilmiyor. Genel Kurul'un öğleden sonraki bölümünde de basın mensuplarıyla delegeler arasında gerginlikler yaşandı. İLKSAN Yönetim Kurulu Üyesi Harun Yenice, öğleden önceki oturumu haberleştiren bir gazetecinin bürosuna geçtiği haberi okudu. İlk oturumda yaşananların olduğu gibi yansıtılmadığını iddia eden Yenice, Divan Başkanlığı'ndan haberin kınanmasını istedi. Yenice'nin sözleri üzerine delegeler "Basın nerede?" diye bağırırken salonun arka tarafında oturan gazetecilere sözlü sataşmalarda bulundu. Daha sonra kürsüye çıkan Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Yurt da sabahki konuşmasında "İLKSAN'ı karıştırmak istiyorlar" şeklindeki sözlerini hatırlatarak, "Basını kınıyorum" dedi. Delegeler Yenice'nin sözleri üzerine gösterdikleri tepkiyi Yurt'un sözleri ardından da sürdürdü.

HABERİNİ SAVUNMAK İSTEDİ İZİN VERİLMEDİ

Salonda bulunan söz konusu gazeteci, haberinin kürsüden okunması ve sataşmalar üzerine Divan Başkanlığı'na "Korsan bir şekilde elde edilen, yayınlanmamış haberim kürsüden okunarak suç işlenmiştir. Söz hakkı verilmesini istiyorum" yazılı bir talepte bulundu. Divan Başkanı Yılmaz Kavak, muhabirin konuşma talebini Genel Kurul'un oyuna sunmak istedi. Bazı Genel Kurul üyeleri muhabir ve gazetecilere "Bunun ne işi var burada, çekil o Divan'ın önünden, elini kolunu kaldırma" şeklinde tepki gösterdi.

Divan Başkanı'nın, konuşma talebine olumlu yanıt vermeyerek gündemdeki diğer maddelerin görüşülmesinin devam etmesi üzerine söz konusu gazeteci özel mailinden bürosuna geçtiği haberini kürsüden okuyan Harun Yenice hakkında suç duyurusunda bulunacağını ifade etti.(ANKA)

Kaynak: ANKA