İlköğretim Öğrencileri Sınıf Orkestrası Kurdu

İlköğretim Öğrencileri Sınıf Orkestrası Kurdu

Antalya'da ilköğretim 4'üncü sınıf öğrencileri, öğretmenlerinin desteğiyle 'sınıf orkestrası' kurdu.

İlköğretim Öğrencileri Sınıf Orkestrası Kurdu

'Zeytin Taneleri' adlı orkestranın kurulmasını sağlayan öğretmen Mesut Soner, müziğin öğrencileri üzerinde olumlu etki yarattığını söyledi.

ANTALYA'nın Muratpaşa İlçesi'nde bulunan Gültekin İlköğretim Okulu 4'üncü sınıf öğrencileri, sınıf öğretmenleri Mesut Soner'in öncülüğünde sınıf orkestrası kurdu. 'Zeytin Taneleri' adlı grupta; keman, elektro mandolin, buzuki, org ve darbuka çalanlar ile iki de solist yer aldı.

Eğitim öğretim sezonu başında çalışmalara başlayan 7 öğrenci, birbirinden güzel şarkıları seslendirerek hem sınıftaki hem de okuldaki arkadaşlarının ilgi odağı oldu.

EĞİTİMLERİ ÖĞRETMEN VERİYOR

Orkestranın kurulma amacını anlatan Mesut Soner, geçen yıl okulun bulunduğu Zeytinköy bölgesinde başlatılan kalkınma projesine katkı koymak amacıyla orkestrayı oluşturduklarını söyledi. Geçen yılki mandolin grubunu geliştirerek 5 enstrüman ve 2 solistten oluşan bir gruba çevirdiklerini aktaran Mesut Soner, 5 şarkımız var, onları icra ediyoruz.

Eğitimleri ben veriyorum. İlkokul ikinci sınıfta okurken mandolin kursuna gitmiştim. Aynı hocam bana gitar kursu vermişti. Daha sonra heves ettim, diğer enstrümanlardan aldım. Mevcut 14 enstrümanım var. Çocuklarıma da bunları öğretmeye çalıştım dedi.

MÜZİK ÇOCUKLARI GELİŞTİRİYOR

Orkestranın hem öğrencilerin müziğe ilgisini artırdığını hem de sosyal bakımdan gelişmelerine katkı sağladığını ifade eden Mesut Soner, Bu orkestra sosyal bakımdan gelişmelerini sağlıyor, bir de özgüven kazandırıyor. Orkestrada olanların hepsinde çok güzel gelişimler gözledim. Bunun gelişimlerine katkı sağladığını düşünüyorum diye konuştu.

OKULDA İLGİ ODAĞI OLDULAR

Sınıfta 21 öğrenci bulunduğunu kaydeden Mesut Soner, orkestrayı daha da geliştirerek melodika ve saz gibi enstrümanları da gruba dahil etmek ve orkestrada yer alan öğrenci sayısını artırmak istediğini belirtti. Orkestranın hem sınıf hem de okuldaki öğrenciler tarafından büyük ilgi gördüğünü dile getiren Mesut Soner, Bizim bir çalışma odamız var. Onun penceresine gelip 'öğretmenim pencereyi açar mısınız, biz de dinlemek istiyoruz' diyorlar. Onlar da ilgi gösteriyorlar dedi.

Sınıf öğretmeni Mesut Soner ayrıca, Türkiye'deki ilk ve orta öğretim düzeyindeki devlet okullarında benzer orkestraların var olduğunu vurgularken, Belki ilk sınıf orkestrasını biz kurduk ifadelerini kullandı. Zeytin Taneleri Orkestrası'nda enstrüman çalan ve şarkı söyleyen öğrenciler ise yaptıkları çalışmanın kendilerini mutlu ettiğini aktardı. Orkestrada bulunmayan diğer öğrenciler de arkadaşlarına imrendiklerini anlatırken, orkestraya katılacakları günü beklediklerini dile getirdi.