İlkin: Terörizmle Mücadelede İşbirliği Şart

İlkin: Terörizmle Mücadelede İşbirliği Şart

Türkiye'nin BM Daimi Temsilcisi Büyükelçi Baki İlkin, Terörizmle Mücadelede Uluslararası İşbirliğinin Şart Olduğunu Söyledi.

İlkin: Terörizmle Mücadelede İşbirliği Şart

Türkiye'nin BM Daimi Temsilcisi Büyükelçi Baki İlkin, terörizmle mücadelede uluslararası işbirliğinin şart olduğunu söyledi.

Baki İlkin, bugün BM'de BM Siyasal Koordinasyon ve Stratejik Planlama Üst Düzey Yetkilisi Robert Orr ve Uruguay'ın BM Daimi Temsilcisi Büyükelçi Elbio Rosselli ile birlikte genel kurulda geçen yıl kabul edilen BM Küresel Terörizm Stratejisi'nin uygulanması konusunda bir basın toplantısı düzenlediler.

İlkin, 8 Eylül 2006 yılında 192 ülke tarafından kabul edilen stratejinin uygulanması konusunda BM'de yapılan "uygulamanın gözden geçirilmesi" toplantılarına BM Genel Kurulu Başkan Yardımcıları olarak Uruguay Büyükelçisi Elbio Rosselli ile birlikte başkanlık yaptıklarını anlattı.

Toplantıların, stratejinin temelini oluşturan "terörizmin yayılmasına neden olan koşullarla mücadele ve terörizmin engellenmesi, mücadelede etkili pratik önlemler" konulu toplantılarına başkanlık yaptığını ifade eden İlkin, stratejinin, terörizme kapsamlı bir yanıt verebilecek "ilk uluslararası belge" olduğunu vurguladı.

Toplantılarda bu açıdan tüm ülke temsilcilerinin stratejinin ''tarihsel öneminden sözettiklerini'' belirten İlkin, üye ülkelerin, stratejinin etkili ve kapsamlı bir biçimde uygulanmasını, bu kapsamda da BM'den merkezi bir rol oynamasını istediklerini dile getirdi.

İlkin, tüm üye ülkelerin teröre neden olan koşulları yenmede ''uluslararası toplumda daha iyi diyalog, anlayış ve hoşgörünün güçlenmesi gerektiğini'' belirttiklerini, bu kapsamda da BM Medeniyetler İttifakıGirişimi'nin önemli olduğunu söyledi.

Toplantıya katılan temsilcilerin, hiçbir dinin ya da kültürün şiddet ya da terörle ilişkilendirilmemesi gerektiğini özellikle vurguladığını belirten İlkin, toplantılarda ''siyasal sorunların barışçıl biçimde çözümlenmesi, ekonomik kalkınma, yoksullukla mücadele, modern eğitim, sivil toplum ve medyanın önemi, hukuk devleti ve iyi yönetimin geliştirilmesi ve terör kurbanlarıyla dayanışmanın'' terör örgütleri tarafından kullanılabilecek koşulları ortadan kaldırmada büyük önem taşıdığının söylendiğini vurguladı.

İlkin, terörle mücadelede uluslararası toplumun daha güçlü ve etkili bir biçimde işbirliği yapmasının gereğine dikkat çekildiğini de belirterek, "Bu husus, stratejinin başarılı olması için hayati bir ön koşul" dedi.

BM Siyasal Koordinasyon ve Stratejik Planlama Üst Düzey Yetkilisi Robert Orr ve İlkin, stratejinin neden BM Sözleşmesi'ne dönüşmediğinin sorulması üzerine ise terörizmin tanımı üzerinde henüz yasal bir anlaşma sağlanamadığını söylediler.