İlkin, Son Kez Bmgk'ye Başkanlık Yaptı

İlkin, Son Kez Bmgk'ye Başkanlık Yaptı

Türkiye'nin BM Daimi Temsilcisi Büyükelçi Baki İlkin, BM Güvenlik Konseyi'nin (Bmgk) Dönem Başkanı Sıfatıyla Bugün Son Kez Bmgk Toplantısına Başkanlık Yaptı ve Bmgk'ya Veda Etti.

İlkin, Son Kez Bmgk'ye Başkanlık Yaptı

Türkiye'nin BM Daimi Temsilcisi Büyükelçi Baki İlkin, BM Güvenlik Konseyi'nin (BMGK) dönem başkanı sıfatıyla bugün son kez BMGK toplantısına başkanlık yaptı ve BMGK'ya veda etti.

Baki İlkin, BMGK toplantısında kendisine söz geldiğinde, Türkiye'nin başkanlık ettiği son BMGK toplantısı olması nedeniyle kısa bir konuşma yapmak istediğini söyledi. İlkin, BMGK'nın diğer üyelerine ve BM Sekretaryası'na, Türkiye'ye gösterdikleri işbirliği ve destek dolayısıyla teşekkür etti.

BMGK dönem başkanlığının Türkiye'nin BM Daimi Temsilciliği ve kendisi için ''büyük bir deneyim'' olduğunu belirten İlkin, Türkiye olarak dönem başkanlığının her dakikasından memnun olduklarını bildirdi.

İlkin, ''Bu benim BMGK'ya Türkiye'nin BM Daimi Temsilcisi olarak son katılımım, çünkü yarından itibaren emekliye ayrılıyorum. BM'deki 4.5 yıl süren görevim ve özellikle de BMGK'daki son 6 aylık dönemim, 44 yıllık diplomatik kariyerimin en ilginç ve en doyurucu deneyimlerimden biri oldu'' dedi.

BMGK'nın Türkiye'nin dönem başkanlığında yapılan son toplantısında BMGK'nın tüm ülkelerinin daimi temsilcileri de İlkin'e, Türkiye'yi BMGK'da 6 aydır en iyi biçimde temsil ettiği ve haziran ayı dönem başkanlığını son derece başarılı bir biçimde yerine getirdiği için teşekkür ettiler.

''Sizin liderliğinizi ve BMGK'ya yaptığınız yapıcı katkıları her zaman özleyeceğiz'' diye konuşan BMGK'nın 15 ülkesinin daimi temsilcileri, İlkin'e, 40 yılı aşkın başarılı diplomatik kariyerinin ardından başlayacağı yeni yaşamında da başarı ve mutluluklar dilediler.

Kaynak: AA