İlk Buluşmada Ferah Nefes Arıyorlar

İlk Buluşmada Ferah Nefes Arıyorlar

​​Teknolojinin hızla gelişmesi, iş saatleri ve yoğunluğun artması, sosyalleşme zorluğuna, dolayısıyla da evlilik planlarının uzamasına yol açıyor.

İlk Buluşmada Ferah Nefes Arıyorlar

​​Yapılan araştırmalar uzun vadeli birliktelik için zaten sıkıntılı süreç geçirenlerin, ilk buluşmada en fazla karşı cinsten "ferah nefes" beklediğini ortaya koyuyor.

Merkezi İngiltere'de bulunan dünyaca ünlü Speed Date programının Türkiye temsilcisi Sosyal İletişim Uzmanı İnan Yaşar Türksoy, 4 yıldan beri İstanbul, Ankara ve İzmir'de gerçekleştirdiği matchmaking programlarına katılanların beklentilerini ölçümlediklerini kaydetti.

Türksoy, zorlu bir eğitim sürecinin ardından, yoğun iş temposuna giren ve hayatını kariyere adayan kişilerin evlilik için vakit bulamamaktan yakındıklarını, yaş ilerledikçe de karşı cinsten beklentilerinin artmasının da ayrı bir handikapa dönüştüğünü belirtti.

Araştırmalarına göre, kendilerine zaman yaratıp bir araya gelme programlarına katılanların yüzde 38'inin ilk buluşmada karşı cinsin nefes kokusuna dikkat ettiğini ve ferah nefes aradığını belirten Türksoy, yüzde 19'unun şık kıyafet, yüzde 18'inin hoş koku, yüzde 14'ünün güzel cilt, yüzde 11'inin havalı saçı önceliği arasında aldıklarını vurguladı. Türksoy, ilk izlenim için gereken ortalama sürenin kadınlarda 15 dakika iken erkeklerde 1 saati bulduğunu ifade ederek, şöyle devam etti:

"Speed Date Türkiye'de bir araya gelen kişilerin ilişki bulma oranları kadınlarda yüzde 78, erkeklerde yüzde 83. Çoğu kişi ilk 3 saniyede karşı cinsten etkileniyor ve yüzde 41'i ikinci buluşmayı isteyip istemediğine 2-3 dakika içinde karar veriyor. Türkiye'de mutlu ve uzun süreli evlilikler için oldukça güzel sonuçlar veren programların yaygınlaşması ile insanları yalnızlıktan kurtararak mutlu evliliklerin kapısını açmalarını sağlayacak."​

Kaynak: Bültenler