İlginç Kadın Almanağı!

İlginç Kadın Almanağı!

Başbakanlığa Bağlı Kadın Statüsü Genel Müdürlüğü İlginç Bir Çalışmaya İmza Attı

İlginç Kadın Almanağı!

BAŞBAKANLIĞA BAĞLI KADIN STATÜSÜ GENEL MÜDÜRLÜĞÜ İLGİNÇ BİR ÇALIŞMAYA İMZA ATTI

Başbakanlık, ilginç bir çalışmaya imza attı ve kadın konulu film, roman, hikaye, makale, tez, dergi ve kadın örgütlerinin web sitelerinin adreslerinin yer aldığı özel bir "Kadın Almanağı" hazırladı.

Başbakanlığa bağlı Kadın Statüsü Genel Müdürlüğü tarafından oluşturulan ve Genel Müdürlüğün internet sitesinde de yayınlanan almanakta, "Kadın sorunlarını ele alan filmler listesi" başlıklı özel bir bölüme de yer verildi. Almanağın bu bölümünde, 1917 yılında çevrilen ve yönetmenliğini Sedat Simavi'nin yaptığı "Pençe" adlı filmden başlanarak günümüze kadar uzanan ve senaryolarında kadın sorunlarının işlendiği yüzü aşkın filmin isim, yapım tarihi ve yönetmenine ilişkin bilgiler aktarıldı.

Kadın sorunlarını konu alan filmler arasında, iki lezbiyenin yaşamını anlatan, Meral Oğuz ile Lale Mansur'un oynadığı "Düş Gezginleri" adlı film de var. Yine aynı bölümde, bir sosyete fahişesi olan "Benli Meryem"in hayatını anlatan Müjde Ar'ın başrolünü oynadığı "Dağınık Yatak" adlı film ile Banu Alkan'ın aynı isimle anılmasına neden olan "Afrdodit" filmi de, listeye girdi.

Kaynak: Gecce