İtfaiye Aracı Yangın Yerine Tamirciye Gidiyor

İtfaiye Aracı Yangın Yerine Tamirciye Gidiyor

Ardahan'ın Hanak ilçesinin 28 yaşındaki tek itfaiye aracı miadı dolduğu için yangın yerine sık sık tamirciye gidiyor.

İtfaiye Aracı Yangın Yerine Tamirciye Gidiyor

Ardahan'ın Hanak ilçesinin 28 yaşındaki tek itfaiye aracı miadı dolduğu için yangın yerine sık sık tamirciye gidiyor.Maddi problem nedeniyle itfaiye için kaynak ayıramayan Hanak Belediyesi ise kardeş belediyelerden bağış yöntemi ile konuya çözüm bulmaya çalışıyor. Bozuk itfaiye aracı ile yangına giden itfaiyeciler ise iş görmeyen, sık arızalanan itfaiye aracı nedeniyle vatandaşların saldırısına uğramaktan muzdarip.

İlçede bulunan tek itfaiye aracının çok eski model olmasından dolayı sürekli arızalandığını ve yangınlara zamanında yetişemedikleri için vatandaşların tepki ve hakaretlerine maruz kaldıklarını belirten Hanak Belediyesi İtfaiye Çavuşu Akif Kurukaya, "1985 model bir araçla her yere koşmaya çalışıyoruz ama aracımızın eski bir model olmasından dolayı hizmette aksamalar oluyor. Belediyemizin imkansızlıklarından dolayı yeni bir araç da alamıyoruz. Bugün burada yolun en sakat yerinde kaldık. Aracımız hareket etmiyor. Belediye Başkanımız Taşdemir Çoban, kardeş belediyelerimizden itfaiye aracı vermeleri konusunda özellikle ricada bulundu. Vereceğiz dediler ama 2-3 yıldır hala elimize gelmedi. Bu konuda yetkililerin yardımını bekliyoruz." dedi.

Özellikle köylerimizin ilçemize uzak olmasından dolayı ihbar geldiğinde normalde yolcu arabasının 15 dakikada gittiği yere biz ancak bir buçuk saatte gittiklerini hatırlatan Kurukaya şöyle konuştu: "Aracımız eski model olduğundan çekmiyor. Aracın bir tarafını yaptırıyoruz diğer taraftan patlak veriyor. Aracımız eski olduğundan parça üretimi durdurulduğundan, trafikten kaldırıldığı için böyle bir aracın parçasını bile üretmiyorlar. Parça bulmakta sıkıntı çekiyoruz."

Bir yangın ihbarı için gittikleri köyde, vatandaşın dirgenle kendilerine saldırdığını aktaran Kurukaya, "Jandarma sayesinde vatandaşların saldırısından kurtulabildik. Yangına gittiğimiz zaman yangın yerindeki vatandaş bize ağzına gelen küfürleri savuruyor. Hakaretlere maruz kalıyoruz. 'Nerede kaldınız' diye isyan ediyorlar. Dövmeye kalktıkları oluyor. Bu tür aksaklıkların olmaması ve vatandaşlara da iyi hizmet edebilmemiz için çok acilen yeni bir itfaiye aracına ihtiyacımız var." şeklinde konuştu.