İlahiler Bosna Hersek FSM Korosu'ndan

İlahiler Bosna Hersek FSM Korosu'ndan

'Temaşa-i Ramazan' etkinlikleri kapsamında 110 kişilik kadrosuyla sahneye çıkan Bosna Hersek Fatih Sultan Mehmet Korosu, Bursalılara tadına doyulmaz bir ilahi ziyafeti sundu.

İlahiler Bosna Hersek FSM Korosu'ndan

Bursa Büyükşehir Belediyesi tarafından Merinos Parkı'nda gerçekleştirilen 'Temaşa-i Ramazan' programı, Bosna Hersek'ten gelen özel bir grup olan Fatih Sultan Mehmet Korosu'nu vatandaşlarla buluşturdu.

Bosna Hersek´te yaşayan Boşnak, Hırvat ve Sırp gençlerinden oluşan Fatih Sultan Mehmet Korosu´nun konseri, Bursa'da dinleyenleri mest etti. Çaldıkları farklı enstrümanlarla da dikkat çeken gençler, seslendirdikleri ilahi ve yerel şarkılarla, duygusal anlara imza attı. Bursa'da huzurlu ve keyifli bir resitale adını yazdıran koro Türkçe ve Boşnakça ilahiler söylerken, vatandaşlar da ilahilere eşlik etti.
Daha önce İstanbul ve Denizli'de de konserler veren ve 'ikinci vatanımız' dedikleri Türkiye'yi çok sevdiklerini söyleyen koro üyeleri, ikinci kez geldikleri Bursa'nın gönüllerinde çok özel bir yeri olduğunu dile getirdi. 8 yıldır İtalya'dan Mısır'a kadar dünyanın birçok ülkesinde konserler veren koro üyelerinin yaşları ise 13 ile 53 arasında değişiyor.

Koro şefi Mehmet Bayraktari, Fatih Sultan Mehmet'in Bosna'yı fethettiğini ve Müslümanlığı Bosna'ya getirdiğini hatırlatarak, gruba bu nedenle Bosna Hersek Fatih Sultan Mehmet Korosu adını verdiklerini anlattı. Bayraktari, savaş zamanında Bosna'ya Türkiye'nin büyük destek verdiğini hatırlatırken, Bosna'nın pehlivanı Bünyamin de Bosna şehitleri adına yazılan ağıtı Türkçe olarak okuyarak, vatandaşları duygulandırdı.

Programın sonunda plaketle ödüllendirilen Bosna Hersek Fatih Sultan Mehmet Korosu, bugün de Bursa'da bir konser daha verecek.