Bakal: "Beylikova Akgüney Köyünün İsmi Rahmiye Olarak Değiştirilmiştir"

Bakal: "Beylikova Akgüney Köyünün İsmi Rahmiye Olarak Değiştirilmiştir"

Eskişehir İl Genel Meclisi AK Parti Grup Başkan Vekili Süleyman Bakal, Beylikova İlçesine Bağlı Akgüney Köyünün İsminin Rahmiye Olarak Değiştirildiğini Bildirdi.

Bakal:

Eskişehir İl Genel Meclisi AK Parti Grup Başkan vekili Süleyman Bakal, Beylikova ilçesine bağlı Akgüney köyünün isminin Rahmiye olarak değiştirildiğini bildirdi.

Bakal, yaptığı yazılı açıklamada, 1962 yılında bazı bürokratların Rahmiye köyünün adını Akgüney olarak değiştirdiğini ifade ederek, söz konusu Akgüney isminin köy halkı tarafından kabul edilmediğini belirtti.

Köylülerin, köy adının değiştirilmesi için yasal girişimde bulunduklarını anlatan Bakal, şunları kaydetti:

"Köylüye sorulmadan 1962 yılında işgüzar bürokratların Rahmiye köyünün isminin Akgüney olarak değiştirilmesi hiçbir zaman halktan kabul görmedi. Halka rağmen 'ben yaptım oldu' mantığı ile yapılan düzenlemelerden biri daha halkın iradesi ile ortadan kaldırıldı. Köy halkının bu talebi Beylikova Kaymakamlığı ve Eskişehir Valiliğinin olumlu görüşleri doğrultusunda Eskişehir İl Genel meclisinde kabul edilmiş ve İçişler Bakanlığımızca onaylanarak Beylikova Akgüney köyünün ismi Rahmiye olarak değiştirilmiştir."

- ESKİŞEHİR