İktisatçılara Göre Ekonomi İyiye Gitse De, İşsizlik En Büyük Sorun

Türkiye'deki Mevcut Ekonomik Durum İyi Yolda Seyretse De, En Önemli Sorun Hala İşsizlik Olarak Değerlendirildi.

İktisatçılara Göre Ekonomi İyiye Gitse De, İşsizlik En Büyük Sorun

İstanbul Ekonomik Araştırmalar Derneği'nin(İEAD) 304 iktisat hocasından yanıt aldığı anket sonucuna göre, Türkiye ekonomisi iyiye gitse de, en büyük sorun hala işsizlik İstanbul Ekonomik Araştırmalar Derneği'nin (İEAD), "Online Anket' yöntemi ile yaptığı, "Hocaların Gözüyle 2011 Yılında Türkiye Ekonomisi Araştırması"na göre, Türkiye'deki mevcut ekonomik durum iyi yolda seyretse de, en önemli sorun hala işsizlik olarak değerlendirildi. Ankete katılan iktisat hocalarının yüzde 49.5'i işsizliği Türkiye'nin en önemli sorunu olarak görürken, yüzde 59.5'i, 2011 yılı içerisinde işsizlik rakamlarında önemli bir düşüş beklemiyor.

İEAD, "Hocaların Gözüyle 2011 Yılında Türkiye Ekonomisi" araştırma raporunu bir basın toplantısı ile açıkladı. Araştırmayı değerlendiren İEAD Başkanı Doç. Dr. Mehmet Hüseyin Bilgin, araştırmayı, gerek devlet gerek vakıf üniversitelerindeki tüm iktisadi ve idari bilimler fakültelerinin İktisat Bölümlerindeki yardımcı doçent, doçent ve profesör unvanlarına sahip öğretim üyeleriyle yaptıklarını söyledi.

-HOCALARIN YÜZDE 39'U EKONOMİYİ "NORMAL" GÖRÜYOR-

Elektronik posta adreslerine ulaşılan 726 iktisat hocasına 17 soruluk anketi gönderdiklerini ve bunlardan 304'ünün anketi yanıtladığını açıklayan Bilgin, ankette en çarpıcı sonucun işsizlik ile ilgili olduğunu kaydetti. Ankette yönelttikleri, "Türkiye'deki mevcut ekonomik durumu nasıl değerlendiriyor" şeklindeki soruya iktisat hocalarının yüzde 34'ünün "iyi', yüzde 13'ünün "çok iyi' ve yüzde 39'unun da "normal' şeklinde yanıt verdiğini ifade eden Bilgin, buna karşın 2011 yılında en önemli sorunun işsizlik olduğunun vurgulandığını kaydetti.

-HER YIL 800 BİN KİŞİYE İSTİHDAM SAĞLANMASI GEREKİYOR-

Türkiye'de her yıl 800 kişiye istihdam imkanı yaratılması gerektiğine dikkat çeken Bilgin, Türkiye ekonomisinin büyüdüğünü, ancak bu büyümenin istihdam odaklı olmadığını kaydederek, "Ankete katılan iktisat hocalarımızın yüzde 64.2'si, işsizlik sorununun çözümünde özel sektör ve kamunun birlikte hareket etmesi gerektiğine dikkat çekilmiştir. Bize göre bu alanda yapılması gereken iki reform vardır. Bunlar Eğitim ve Emek Piyasası reformları. Emek piyasası dediğimiz istihdam üzerindeki yüklerin hafifletilmesi. Eğitim dediğimiz ise, piyasanın taleplerine uygun istihdamın yetiştirilmesi. İş dünyası eleman sıkıntısı çekiyor, eleman bulamıyor. Bir tarafta da her yıl 800 bin kişi çalışma hayatına atılıyor, ama işsizler ordusuna katılıyor. Burada bir tezatlık var. Bunun nedeni ise; okullarımızın, piyasanın ihtiyaçları dışında mezunlar vermesi. Bunların düzeltilmesi lazım" diye konuştu.

-İKTİSATÇILARA GÖRE, DÜNYA EKONOMİSİNDEKİ DURGUNLUK 2011 YILINDA DA SÜRECEK-

Ankete katılan iktisatçıların yüzde 78.2'si dünya ekonomisindeki durgunluğun 2011 yılında da süreceğini ifade ederken, yüzde 66.7'si ise Avrupa ülkelerindeki krizin derinleşerek, başka ülkelere sıçrama ihtimalinin yüksekliğine işaret ediyor. Anket sonuçları Türkiye ekonomisinin büyümeye devam edeceği kanaatini de ortaya çıkarıyor. İktisatçıların yüzde 54.1'i büyüme oranının yüzde 3-5 arasında olacağını kaydederken, aynı ankete katılan iktisatçıların yüzde 44.1'i ise TÜFE oranının yüzde 5-6 arasında seyredeceğini belirtiyor. 2011 yılı sonunda doların 1.500 - 1.600 TL, Euro'nun ise 2.000 - 2.100 TL bandı arasında yer alacağını öngören iktisat hocalarının yüzde 52.3'ü faizlerde düşüş olabileceğini ifade ediyor. Haziran ayı sonunda yapılacak Genel Seçimlere ilişkin soruyu da yanıtlayan iktisat hocalarının yüzde 69.7'si seçimlerin Türkiye ekonomisini etkileyeceğini belirtti. İş siyasi çekişmelerin ekonomik istikrarı bozduğunu vurgulayan iktisat hocalarının yüzde 44.1'i doğrudan yabancı sermaye girişlerinde artış bekliyor. - İstanbul

Kaynak: ANKA