İktidarlar Yüce Divan'dan Eli Boş Döndü

İktidarlar Yüce Divan'dan Eli Boş Döndü

1991 Yılında DYP-shp Koalisyon Hükümeti ile 2002 Yılında da AKP Hükümeti Bir Önceki İktidar Dönemini "Yolsuzluklar İktidarı" Olarak Göstermek İçin Aynı Yöntemi İzlediler. DYP-shp Hükümeti, Yolsuzluklar Bakanlığı Kurarken, AKP Hükümeti de Mecliste, "Yolsuzlukları Araştırma Komisyonu" Oluşturdu.

İktidarlar Yüce Divan'dan Eli Boş Döndü

İktidarların bir önceki rakip iktidar dönemiyle hesaplaşmak amacıyla izledikleri yöntem bir kez daha hedefine ulaşamadı. 1991 yılında DYP-SHP Koalisyon Hükümeti ile 2002 yılında da AKP Hükümeti bir önceki iktidar dönemini "yolsuzluklar iktidarı" olarak göstermek için aynı taktiği izlediler.

DYP-SHP Hükümeti döneminde, yolsuzluklardan sorumlu Devlet Bakanı olarak Orhan Kilercioğlu görev yaparken, AKP Hükümeti de Meclis'te, eski AKP İstanbul Milletvekili Azmi Ateş'in Başkanlığında "Yolsuzlukları Araştırma Komisyonu" oluşturdu.

Yolsuzluklara bakan Devlet Bakanlığı da, Yolsuzluklarla Araştırma Komisyonu da çok sayıda eski bakanla ilgili soruşturma açılması talebinde bulundu.

-İKTİDARLARIN YÜCE DİVAN HÜSRANI-

DYP-SHP Hükümeti, ANAP iktidarında görev yapan neredeyse tüm bakanlarla ilgili soruşturma komisyonu kurdu. Ancak sonunda sadece eski Bayındırlık Bakanları Sefa Giray ile Cengiz Altınkaya Yüce Divan'a gönderildi, her iki bakan da beraat etti.

AKP döneminde de araştırma komisyonu, DSP-MHP-ANAP koalisyon döneminiyle ilgili birçok yolsuzluk iddiasını gündemine aldı ve çok sayıda eski bakanla ilgili soruşturma komisyonu kurulması önerisi yaptı.

Geçen yasama döneminde, bir kısmına muhalefetteki CHP'nin de destek vermesiyle kurulan soruşturma komisyonlarının kararları doğrultusunda, eski Başbakan Mesut Yılmaz, eski Başbakan Yardımcısı Hüsamettin Özkan ile altı eski bakan Yüce Divan'a gönderildi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın, "yolsuzluklara damardan girdik" açıklamalarına da rağmen, Yüce Divan kararları Meclis'e uymadı. Bu sonuçlar nedeniyle, her iki iktidar da hedeflerinde başarılı olamadı.

-ÜÇ KİŞİ RAHŞAN AFFIYLA KURTULDU-

Yüce Divan'a sevk edilen ilk başbakan olma özelliğini taşıyan Mesut Yılmaz, kamuoyunda 'Rahşan affı' olarak bilinen 4616 Sayılı 'şartlı salıverilme' yasasından yararlanarak ceza almadı. Eski Devlet Bakanları Güneş Taner ve Yaşar Topçu da aynı yasadan yararlanan siyasiler arasında yer aldılar. Yılmaz, Topçu ve Güneş'in gerekçeli kararında görevlerini kötüye kullandıkları, ancak işledikleri suçun tarihi itibariyle af kapsamına girdiğine dikkat çekilerek 'erteleme' kararı verilmişti.

-4 BAKAN BERAAT ETTİ-

216 yıl hapis cezası istemiyle Yüce Divan'da yargılanan Koray Aydın hakkında Yüce Divan'da önceki gün oybirliğiyle 'beraat' kararı çıktı. 3 yılı aşkın süredir Yüce Divan'da Yargılanan eski bakanlar Koray Aydın, Hüsamettin Özkan, Recep Önal ve Zeki Çakan Yüce Divan'da beraat eden isimler oldular.

-TEK CEZA ERSÜMER'E ÇIKTI-

Yüce Divan da yargılanan bakanlar arasında yer alan Enerji ve Tabii kaynaklar eski Bakanı Cumhur Ersümer, mahkum olan tek isim oldu. "Görevi kötüye kullanmak" suçunu işlediği gerekçesiyle mahkum olan Ersümer ile ilgili ceza da ertelendi. Ersümer, 1 yıl 8 ay hapis cezasına mahkum edildi. Ersümer, 5 yıllık süre içerisinde yeni bir suç işlemezse hapse girmeyecek.

-YARGILAMA MARATONU 1818 GÜN SÜRDÜ -