İKÖ Genel Sekreteri İhsanoğlu: Filistin Devletini Kurmak İçin Zaman Kaybedilmemeli

İKÖ Genel Sekreteri İhsanoğlu: Filistin Devletini Kurmak İçin Zaman Kaybedilmemeli

İKÖ Genel Sekreteri Ekmeleddin İhsanoğlu, Filistin'e Uygulanan Ekonomik Ambargosunun Kalkması İçin ve Barış Sürecinin Yeniden Başlatılması İçin Gereken Adımların Atılması Gerektiğini Söyledi. İhsanoğlu, "Filistin, Devletini Kurmak İçin Zaman Kaybedilmemeliö Dedi.

İKÖ Genel Sekreteri İhsanoğlu: Filistin Devletini Kurmak İçin Zaman Kaybedilmemeli

İKÖ Genel Sekreteri Ekmeleddin İhsanoğlu, Filistin’e uygulanan ekonomik ambargosunun kalkması için ve barış sürecinin yeniden başlatılması için gereken adımların atılması gerektiğini söyledi. İhsanoğlu, “Filistin, devletini kurmak için zaman kaybedilmemeliö dedi.

İhsanoğlu bu sabah Mısır'ın Başkenti Kahire'de Kahire Üniversitesi tarafından Arap Dil Akademisi’nin 75’inci kuruluş yıldönümü nedeniyle düzenlenen toplantıya katıldı. 33 Arap ülkesinden Arapça uzmanlarını Arap Birliği merkezinde bir araya getiren toplantıda misafir bilim adamları adına konuşan İhsanoğlu, Arapça'nın, İslamiyet ile birlikte Arap olmayan topluluklarca da benimsendiğini belirterek, küreselleşen dünyada Arapça'nın önemine ilişkin bir konuşma yaptı.

İhsanoğlu, Filistin’deki ulusal birlik hükümeti için yapılacak güven oylaması öncesi katıldığı toplantının ardından Türk gazetecilerin sorularını yanıtladı. İnsanoğlu, “Aralık ayından itibaren İKÖ olarak ve Suudi Arabistan’ın da girişimiyle El Fetih ile Hamas arasında mekik diplomasi yaparak iki taraf arasındaki büyük anlaşmazlığın önemli bir kısmını giderdik Bir takım müşterek zeminler, buluşma noktaları sağladıkö dedi.

İhsanoğlu konuşmasına şöyle devam etti. “Filistin’e uygulanan ekonomik ambargoyu kaldırmak ve barış sürecinin yeniden başlatılması için önemli adımlar atmalı. Uluslararası camia ile temasa girerek esas hedef olan Filistin devletini kurmak için zaman kaybetmemeli. Biz, İKÖ olarak gayretlerimize devam edeceğiz" şeklinde konuştu. İhsanoğlu, konferansın ardından Kahire hava limanından özel uçakla ile Gazze’ye hareket etti.

Kaynak: DHA