İKÖ'dan Özbekistan Seçimlerine Tam Not

İKÖ'dan Özbekistan Seçimlerine Tam Not

İslam Konferansı Örgütü (İKÖ) Heyeti Başkanı ve İKÖ Genel Sekreterliği Kabine Şefi Şükrü Tufan, Özbekistan Seçimlerinin Demokratik ve Açık Geçtiğini Söyledi.

İKÖ'dan Özbekistan Seçimlerine Tam Not

İslam Konferansı Örgütü (İKÖ) heyeti başkanı ve İKÖ Genel Sekreterliği Kabine Şefi Şükrü Tufan, Özbekistan seçimlerinin demokratik ve açık geçtiğini söyledi.

Seçimlerin ardından bugün düzenlediği basın toplantısında konuşan Tufan "İzlemlerimiz, seçimlerin son derece demokratik ve özgür bir ortam içinde geçtiği yönündedir."dedi.

Heyet olarak 100 dolayında sandığı ziyaret ettiklerini belirten Tufan, "Seçimlere katılımın iyi bir düzeyde olduğunu gördük." dedi.

Seçimi ülkenin çok partili siyasi hayatı için tarihi bir adım olarak nitelendiren Tufan," Özbekistan'ın demokrasiye doğru attığı bu tarihi adımda başarılı olduğu inancındayım." ifadesini kulandı.

Tufan, "Seçimde insanlarda heyecan gördüm. Bu insanlar genç-yaşlı demeden seçim sandıklarına koştular. Bu da halkın ülkesine sahip çıktığını gösteriyor. Bu çok enteresan bir olgudur. Bu o ülkenin demokrasisi için umut verici. Demokrasi dediğimiz de halkın kendi kendini yönetmesidir. Halkın kendi ülkesinde yönetime talip ve bu katılımcılığı göstermiş olması ilerisi için çok umut vericidir." diye konuştu.

Seçimi gelecek adına umut verici olarak nitelendiren Tufan, "Demokrasi çok uzun soluklu bir süreçtir. Özbekistan Sayın Cumhurbaşkanı İslam Kerimov'un dirayetli yönetimi altında parlak bir geleceğe dönük yol alacaktır." Şeklinde konuştu

(CİHAN)

Kaynak: CHA