'İklim Değişikliği ve Küresel Isınma' Konferansı Tayland'da Başladı

'İklim Değişikliği ve Küresel Isınma' Konferansı Tayland'da Başladı

Tayland'ın Başkenti Bangkok'ta Başlayan 'İklim Değişikliği ve Küresel Isınma' Konulu Konferansta Sorunlar Masaya Yatırıldı.

'İklim Değişikliği ve Küresel Isınma' Konferansı Tayland'da Başladı

Tayland'ın başkenti Bangkok'ta başlayan 'iklim değişikliği ve küresel ısınma' konulu konferansta sorunlar masaya yatırıldı.

İklim değişikliği ve küresel ısınma ile ilgili Tayland'ın başkenti Bangkok'ta başlayan konferansın ilk gününde, delegeler sorunları başlıklar halinde ortaya koydu. Konferansa katılım oldukça geniş olurken, ilk gün Türkiye'den katılımcı olmadı. Basın mensuplarının binadan çıkarılmasından önce, konferansa başkanlık eden Rajendra Pachauri ayaküstü kısa bir açıklamada bulundu. Endüstriyel firmalarla hükümet politikalarının birbirini tutması gerektiği üzerinde durduklarını ifade eden Pachauri, yaptıkları

toplantılara büyük şirket temsilcilerinin de katılmalarını ve görüşlerini bildirmelerini istediklerini söyledi. İklim değişikliği konusunda yapısal değişikliklerin yanısıra, bunları uygulamada görmek için ayrıca çalışılması gerektiğini vurgulayan Pachauri, büyük şirketlerle devlet fikirlerinin birbirine yaklaşması gerektiğini vurguladı.

Başkan Yardımcısı Taylandlı Chartrea Chueyprasit ise, son 2 yıldır Avrupa'da kış yaşanmaması üzerine iklim değişikliği ve küresel ısınmanın gündeme geldiğine dair eleştirilere, 'iklim değişikliği ve küresel ısınmanın 20-30 yıllık bir geçmişi olduğu' ifadeleriyle karşılık verdi. İklim değişikliğine etki eden ülkeleri ve şirketleri suçlamadıklarını kaydeden Chueyprasit, ancak bu ülke ve şirketlerin kendileriyle işbirliği yapmaları gerektiğini belirtti. Chueyprasit, dünyada en fazla zehirli gaz çıkaran

bölgenin endüstrileşmiş bölgeler olduğunun altını çizdi.

(KK-OYK-OYK-OK-D)