1'inci Su Şurası hazırlıkları tamamlandı

1'inci Su Şurası hazırlıkları tamamlandı

1'inci Su Şurası hazırlıkları tamamlandı
Demirören Haber Ajansı - Haberler | Güncel

TARIM ve Orman Bakanlığı'nca, Türkiye'de ilk kez gerçekleştirilecek 1'inci Su Şurası için hazırlıkların tamamlandığı, oluşturulan 11 çalışma grubunda 834 kişinin görev alacağı açıklandı.

TARIM ve Orman Bakanlığı'nca, Türkiye'de ilk kez gerçekleştirilecek 1'inci Su Şurası için hazırlıkların tamamlandığı, oluşturulan 11 çalışma grubunda  834 kişinin görev alacağı açıklandı. Bakan Bekir Pakdemirli, "Türkiye'nin geleceği 1'inci Su Şurası'nda masaya yatırılacak" dedi.

Bakanlıktan yapılan açıklamaya göre; Cumhurbaşkanın Recep Tayyip Erdoğan himayesinde Cumhurbaşkanlığı Külliyesinde kamuoyuna duyurulan 1'inci Su Şurası'nda başta su verimliliği, iklim değişikliğinin su kaynaklarına etkisi ve tarımsal sulama olmak üzere toplam 11 başlıkta çalışma grupları oluşturuldu. İklim değişikliği ve kuraklık risklerini belirleyerek önlemler almak üzere oluşturulan çalışma gruplarında, Tarım ve Orman Bakanlığı'ndan 347,  diğer bakanlıklardan 86, 123 akademisyen, 108 belediye, 69 özel sektör ve 101 sivil toplum temsilcisi olmak üzere toplam 834 kişi görev alacak.

'OLUŞTURACAĞIMIZ EYLEMLERİ HAYATA GEÇİRECEĞİZ'Açıklamada değerlendirmelerine yer verilen Bakan Pakdemirli, iklim değişikliğinin suyun önemini artıracağını, şimdiden önlemler alınması gerektiğini belirtti. Pakdemirli, "İklim değişikliği, tüm dünyayı olduğu gibi ülkemizi de olumsuz etkiliyor. Etkilerini önümüzdeki yıllarda daha fazla hissedeceğimizi öngörerek su ve toprağımızı korumak için oluşturacağımız eylemleri hayata geçireceğiz. Türkiye'nin geleceği 1'inci Su Şurasında masaya yatırılacak" dedi.Türkiye'nin su kıtlığı yaşamadığını ancak iklim değişikliği, yağış azlığı gibi sebeplerle kuraklığa maruz kaldığının altını çizen Bakan Pakdemirli, şunları söyledi:

"Başta Tarımsal üretimde kullanılan su olmak üzere sanayi ve konutlarda kullanılan suyun kıymetini bilerek hareket etmemiz gerekiyor. Bu konuda hepimize sorumluluk düşüyor. Bu sorumlulukların bir kısmını çeşitli düzenlemelerle hayata geçirmeyi hedefliyoruz. Böylece suyun daha doğru ve verimli kullanılmasını sağlamayı hedefliyoruz. Diğer bir kısım ise farkındalık düzeyini artırarak bilinçli tüketimi teşvik etmektir. Boşa akan suyun, hepimizin geleceği olduğunu anlatmayı hedefliyoruz. Bunun için 'Su Vatandır' mottosu ile konunun önemini vurgulamak istiyoruz. Su Şurası ile mevcut su kaynaklarının miktar ve kalite açısından ve çevresel gereksinimler gözetilerek tarım, sanayi ve içme-kullanma suyu sektörleri olmak üzere tüm kullanımlarda akılcı, paylaşımcı, etkin ve verimli şekilde kullanılması için gerekli politikaların, stratejilerin ve tedbirlerin belirlenmesini amaçlıyoruz."


Kaynak: Demirören Haber Ajansı

Manşet Haberler

title