İkinci Kentsel Dönüşüm Dalgası Başladı

İkinci Kentsel Dönüşüm Dalgası Başladı

Türkiye'de ikinci kentsel dönüşüm dalgasının startı, Gaziosmanpaşa'dan verildi.

İkinci Kentsel Dönüşüm Dalgası Başladı

Sarıgöl Mahallesi'nde gerçekleştirilen kentsel dönüşüm programına Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın yanı sıra, Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, Avrupa Birliği Bakanı Egemen Bağış, İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu, Gaziosmanpaşa Belediye Başkanı Erhan Erol ve çok sayıda vatandaşlar katıldı.

Gaziosmanpaşa merkezli başlatılan kentsel dönüşüm programında Türkiye'nin çeşitli illerine canlı bağlantılar yapılarak yıkımlar gerçekleştirildi. Başbakan Erdoğan'ın startını verdiği Gaziosmanpaşa'daki kentsel dönüşüm projesi kapsamında tören alanı haricindeki 5 ayrı noktanın dönüşümü için düğmeye basıldı. Gaziosmanpaşa'dan İzmir'in Karşıyaka ilçesi ile yapılan canlı bağlantıda ilçenin en merkezi ve işlek noktalarından biri olan Bostanlı Mahallesi Cemal Gürsel Caddesi üzerinde zemin +5 kattan oluşan, içinde 10 daire ve 1 adet iş yeri bulunan binanın dönüşümü için yıkım işlemi başlatıldı.

Diğer illerdeki yıkımlarla ilgili bilgiler ise şöyle: Rize Timya Vadisi Kentsel Dönüşüm Proje Alanı, Rize kentinin üç büyük dere yatağından biri olan Hamam Deresi'nin içinden geçtiği Atmeydanı, Kaplıca ve Yeniköy Mahallesi sınırlarında yapımı devam eden Güney Çevre Yolu olarak adlandırılan Karayolu arasında, doğu ve batısında ise dere yatağı ve bunların oluşturduğu vadilerle sınırlanan toplam 8,3 hektarlık alandan oluşuyor. Proje sınırları içerisinde dere yataklarının oluşturduğu jeolojik mahsurlu alan niteliğindeki vadiler, bu sakıncalı alanlar üzerinde inşa edilmiş olmak üzere toplam 534 bağımsız bölüm dönüştürülecek.

Sakarya'ya bağlı Hendek Belediyesi Kemaliye Mahallesi'nde 'Afet Riski Altındaki Alanların Dönüştürülmesi Hakkındaki Kanun' kapsamında Kentsel Dönüşüm ve Gelişim projesi uygulanmak üzere toplamda 130 mevcut bina içerisinde 266 adet konut ve 43 adet iş yerinin dönüşümü gerçekleştirilecek.

Diyarbakır Ulucami'nin etrafındaki niteliksiz, sağlıksız, riskli ve estetik olmayan yapılar vatandaşlarla anlaşarak dönüştürülüyor.

Bağcılar Barbaros Mahallesi'nde 3 adet bina dönüşümü gerçekleştirilecek. Söz konusu program kapsamında 3 bin 369 bağımsız bölümden oluşuyor. Sancaktepe Mahallesi camii depremde zarar gördüğü için yıkılıp yeniden yapılması ile ilgili ilçe müftülüğü talebi üzerine, tesis alanında kalan 3 konut parseli de kamulaştırılarak projelendirildi.

Bayrampaşa Vatan Mahallesi'nde bulunan bir riskli binanın dönüşümü gerçekleştirilecek.

Öte yandan, Diyarbakır'ın ünlü Suriçi Bölgesi'nde de kentsel dönüşüm devam ediyor. Burada da, 371 bağımsız bölümün yıkımı başlatıldı. Böylece, bugün toplamda 33 bin 529 bağımsız bölümün yıkımı gerçekleştirilmiş oldu.